Blockchain Bitcoin SV po raz kolejny ofiarą ataku 51%

Niezidentyfikowana grupa zreorganizowała łańcuch bloków Bitcoin SV, tworząc 3 różne łańcuchy, które były wydobywane w tym samym czasie.

Bitcoin SV, blockchain stworzony jako fork Bitcoin Cash i promowany głównie przez Calvina Ayre i Craiga Wrighta, właśnie przeszedł kolejny atak 51%, co jeszcze bardziej osłabiło jego już i tak nadszarpniętą reputację w przestrzeni kryptowalut.

Atak ma miejsce po podobnej reorganizacji łańcucha zorganizowanej przez ZuluPool w zeszłym miesiącu.

Raport o ataku został początkowo udostępniony przez Lucasa Nuzzi, członka zespołu platformy analizy danych CoinMetrics.

Według doniesień, grupa górników zainicjowała reorganizację łańcucha 3 sierpnia 2021 r. o godzinie 11:46, powodując powstanie 3 różnych wersji blockchain, na których- w tym samym czasie – prowadzone były działania wydobywcze przez różne pule miningowe.

Atak trwał około 12 godzin, doprowadzając do reorganizacji około 14 bloków. Ma to oczywiście katastrofalne skutki dla wiarygodności łańcucha bloków, który zależy właśnie od jego niezmienności, co gwarantuje jego wartość i prestiż wśród użytkowników.

BSV stracił prawie 7% w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając najniższy poziom 133,83 USD, po czym na krótko powrócił do obecnego poziomu 137 USD.

cena bitcoin sv
cena bitcoin SV; źródło: TradingView

Co to jest atak 51%?

Atak 51% ma miejsce, gdy komuś udaje się kontrolować 51% całkowitego hash rate łańcucha bloków. W ten sposób może jednostronnie zdecydować, które nowe bloki zostaną dodane do łańcucha, wprowadzając w błąd pozostałe węzły.

Atak 51% występuje najczęściej na słabych łańcuchach, które są niebezpieczne lub nieinteresujące dla górników. Najbardziej znanymi przykładami tego rodzaju ataków, oprócz BSV, były przypadki Ethereum Classic (ETC), Verge (XVG) i Bitcoin Cash (BCH).

W przypadku Bitcoin SV, zdarzenie można łatwo zrozumieć dzięki wykresowi udostępnionemu przez Farum, platformę zarządzania ryzykiem opracowaną przez Coinmetrics. Każda linia reprezentuje nowy łańcuch, który jest potwierdzany przez różne węzły Bitcoin SV w tym samym czasie:

graficzna reprezentacja reorganizacji bloków BSV; źródło: CoinMetrics

Jeden z najbardziej aktywnych podmiotów pro-BSV na Crypto-Twitterze, Bitcoin Association, potwierdził atak i wezwał operatorów węzłów za pośrednictwem do uruchomienia polecenia unieważnienia fałszywych bloków, oferując swoje usługi w celu wyjaśnienia wątpliwości.

Społeczność reaguje na atak 51% na Bitcoin SV

Bitcoin SV nie ma zbyt dobrej reputacji w społeczności Crypto Twitter. Jeden z czołowych umysłów projektu, Craig Wright, nieustannie twierdzi, że jest Satoshim Nakamoto i chociaż kilka razy przyłapano go na kłamstwie, jego twierdzenia i ataki wywołują irytację wśród wielu uczestników rynku

Webmaster legendarnej strony bitcoin.org — który niedawno musiał usunąć dostęp do manifestu Bitcoin dla użytkowników w Wielkiej Brytanii po przegranej w sporze prawnym z Craigiem Wrightem — ironicznie kpił ze sposobu, w jaki promotorzy Bitcoin SV radzili sobie z atakiem za pośrednictwem sieci społecznościowych, wskazując na wysoki poziom centralizacji projektu.

Tymczasem inni wskazywali właśnie na spadek zainteresowania kryptowalutą i niewielką liczbę górników nadal pracujących z blockchainem, zjawisko, które stało się szczególnie widoczne, gdy BSV spadł o 50% wkrótce po pierwszym halvingu:

Jednak inni sięgnęli bezpośrednio po memy, utrzymując maksymalistyczny pogląd, że Bitcoin SV i inne forki Bitcoina nie są projektami godnymi uwagi.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze