Analitycy JPMorgan o Ethereum i stakingu

Analitycy z banku inwestycyjnego JPMorgan stwierdzili, że staking zyskuje na popularności jako potencjalne i zarazem efektywne źródło przychodów dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych.

Wbrew stanowisku dyrektora generalnego banku Jamiego Dimona, analitycy JPM argumentują, że ​​blockchainy obsługujące bardziej energooszczędne sieci niż Bitcoin będą stopniowo zyskiwać na popularności.

Zgodnie z treścią raportu, staking generuje obecnie szacunkowe przychody o wartości 9 miliardów dolarów rocznie. Badacze przewidują, że przejście Ethereum na proof-of-stake po uruchomieniu ETH 2.0 w przyszłym roku pobudzi adopcję alternatywnego mechanizmu konsensusu i stakingu. Jak donosi Forbes, może to spowodować wzrost wypłat ze stakingu do 20 miliardów dolarów po uruchomieniu ETH 2.0 i 40 miliardów dolarów do 2025 roku.

Staking kontra mining

Staking nagradza posiadaczy tokenów, a nie konglomeraty górnicze, co czyni go bardziej atrakcyjnym dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. W raporcie odnotowano:

„Staking nie tylko obniża koszt alternatywny utrzymywania kryptowalut w porównaniu z innymi klasami aktywów, ale w wielu przypadkach przynosi znaczny nominalny i rzeczywisty zysk.”

W dalszym ciągu opracowania stwierdzono, że wraz ze spadkiem zmienności kryptowalut, zdolność do generowania dodatniego, realnego zwrotu, będzie ważnym czynnikiem pomagającym rynkowi kryptowalutowi stać się bardziej powszechnym.

Badanie JPM sugeruje, że gospodarka stakingowa przyniesie milionowe dochody dla giełd i firm, które oferują usługi w tym zakresie. Szacuje się, że staking stawia Coinbase w obliczu szansy na zwiększenie przychodów do poziomu nawet 200 milionów dolarów w 2022 roku, w porównaniu z 10,4 miliona dolarów w 2020 roku.

Uznano, że staking i DeFi oferują znacznie lepsze zyski niż tradycyjny system bankowy, w którym stopy procentowe są najniższe, a w niektórych przypadkach nawet ujemne.

Staking nadzieją Ethereum

Autorzy raportu przewidują, że możliwość wykorzystania aktywów kryptowalutowych do zarabiania poprzez staking sprawi, że aktywa cyfrowe staną się bardziej atrakcyjną klasą aktywów i mogą przyczynić się do ogólnego wzrostu popularności kryptowalut.

Przejście Ethereum na pełne proof of stake ma nastąpić w przyszłym roku. W chwili pisania tego tekstu ETH 2.0 Beacon Chain zawiera w sobie nieco poniżej 6 milionów ETH. Stanowi to ponad 5% całej podaży, wartej około 12,3 miliarda dolarów.

Warto pamiętać, że w tym miesiącu wdrożone zostaną założenia EIP-1559, które mają przyczynić się do obniżenia wysokości opłat w sieci, oferując sieci Ethereum dodatkowe właściwości deflacyjne.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze