NEM opis kryptowaluty
NAZWA I LOGO
NEM – New Economy Movement
TWÓRCY I DEWELOPERZY
Lon Wong – Prezydent fundacji NEM.io
Jeff McDonald – Menadżer projektu NEM
Gimre, BloodyRookie, i Jaguar
OPIS KRYPTOWALUTY
NEM ogłoszono na forum bitcointalk.org przez UtopianFuture, który inspirował się walutą Nxt. Projekt zaczął działać 31 Marca 2015, chociaż testy trwały już od czerwca 2014. Program został napisany od podstaw w Java i Javascript – nie mamy tu do czynienia z kopiowanym kodem Bitcoina tak jak np w Dogecoin.
W NEM nie mamy do czynienia z wykopywaniem bloków lecz ich zbieraniem (harvesting).
Mało tego, zbieranie może być lokalne (local harvesting) lub delegowane (delegated harvesting), wyłącznie przez konta usankcjonowane z odpowiednią ilością XEM. Wszystko sprawdzane jest przez „dowód ważności” – proof of importance. Wyjaśnijmy jednak wszystkie terminy aby zrozumieć jak działa NEM.
SPECYFIKACJA
Maksymalna ilość monet: 8,999,999,999 XEM
Rozdanych monet: 8,999,999,999 XEM
Pierwszy blok: 29 marca 2015
Liczba bloków: 1 100 323
Średni czas pomiędzy blokami: 60s
Nagroda w bloku: Zależna wyłącznie od opłat transakcyjnych
Algorytm: SHA-3
Zbieranie:
W NEM nie wykopuje się nowych XEM, więc nagrodą za wygenerowanie bloku jest przychód z opłat transakcyjnych. Innymi słowy rozpropagowanie wewnątrz sieci informacji o transakcjach przyłączanych następnie do łańcucha bloków.
Zbieranie lokalne jest ustawione domyślnie i odbywa się tak długo jak komputer jest uruchomiony i nie używa zdalnego NIS (NEM Infrastructure Server). Klucz prywatny przekazywany do lokalnego NIS jest niezbędny do podpisania wygenerowanego bloku – klucz nie opuszcza komputera.
+ Wystarczy kliknąć “Start local harvesting”
– Niemożliwe podczas używania NIS
– Niemożliwe zbieranie offline
Zbieranie delegowane odbywa się nawet po zamknięciu komputera, ponieważ oddelegowuje się ważność do innego węzła. Przez to klucz prywatny nadal nie opuszcza komputera a “zebrane” nagrody trafiają z oddelegowanego konta na konto oryginalne, które rozpoczęło procedurę.
+ Zbieranie działa bez przerwy
+ Niższy koszt prądu (jeśli NIS działa np. na Raspberry Pi)
– Wymagane ustawienie, aktywacja zajmuje około 6 godzin i wymaga opłaty 6 XEM
Nie można równocześnie używać obu tych metod, ponieważ klucz prywatny opuściłby komputer co wiąże się z ryzykiem kradzieży. A szansa na zebranie bloku przy obu metodach pozostaje taka sama.
Nie każdy jednak może zbierać bloki, na straży porządku stoi algorytm Proof of Importance. Powyższy algorytm zabezpiecza sieć przed atakami i jest to główny czynnik zapewniający, że informacje w Blockchain takie jak ilość pieniędzy jakie dana osoba posiada, są prawdziwe. Pomaga upewnić się, że każda osoba korzystająca z NEM może zaufać innym i powstrzymuje ludzi przed wydaniem więcej niż posiadają na koncie.
Aby zbierać bloki potrzebne jest minimum 10 000 XEM na Twoim koncie. Ilość funduszy, które trzymasz od jakiegoś czasu daje tzw. saldo usankcjonowane (vested balance).
Aby usankcjonować 10 000 XEM należy mieć je na koncie przez 30 dni – to wymagana ilość środków i czasu aby rozpocząć zbieranie. Co 1440 bloków 10% nieusankcjonowanych funduszy na koncie staje się usankcjonowana(vested). Dlatego jeśli masz więcej niż 100 000 XEM to możesz zacząć zbierać po 24 godzinach, ponieważ zebranie 1440 bloków trwa 1 dzień a 10% z 100 000 XEM to niezbędne do zbierania minimum. Pomaga to zachować bezpieczeństwo sieci NEM i zapobiega atakom na tej płaszczyźnie. Jeśli jednak waluta stanie się bardzo popularna, wtedy poziom 10 000 XEM, może być bardzo trudny do osiągnięcia a zmiana wymagałaby hard-forka.
Im większa ważność danego konta tym większa szansa na “zebranie” opłat transakcyjnych z wygenerowanego bloku. To daje motywację użytkownikom do bycia bardziej wiarygodnymi. Dodatkowo algorytm sprawdza na jakie konta, jak często i ile XEM wysyłasz. Tak więc próby sfałszowania wiarygodności pochłonęłyby więcej środków niż przyniosłyby zysków, dlatego zawsze można zaufać osobie z wysoką ważnością konta.
Poza tym NEM oferuje dodatkowe funkcje związane z jego łańcuchem bloków:
- przesyłanie wiadomości szyfrowanych, nieszyfrowanych i w systemie szesnastkowym,
- przechowywanie dokumentów w Blockchain,
- wbudowany system rejestracji nazw (Namespaces),
- tworzenie własnych aktywów (Mosaics),
- wbudowana funkcja kont wymagających podpisów różnych kluczy prywatnych (Multisignature) czyli dla przykładu 3 z 5, maksymalnie 64 z 64,
- sieć specjalnych węzłów (Supernodes) dostających 140 000 XEM podzielone przez ilość węzłów po równo i to codziennie,
- ochrona przed spamem – jeśli jakieś konto spamuje transakcjami to zostają mu podniesione opłaty transakcyjne lecz dla innych się one nie zmieniają
DYSTRYBUCJA
Podaż – Z racji braku wykopywania monet, wszystkie powstały już w pierwszym bloku.
ICO / Premining – Prawie wszystkie XEM rozprowadzono wśród około 1500 zainteresowanych osób a pozostałe zabezpieczono w portfelach typu Multisig.
CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?
W NEM nie dochodzi do wykopywania nowych monet, oferuje on dodatkowe funkcje na poziomie łańcucha bloków, chociaż niektóre z nich są dostępne w Bitcoinie na poziomie portfela (MultiSig). Zamiast energochłonnego proof of work, w NEM używany jest proof of Importance.
Wykopanych monet | 16,247,731 BTC | 8,999,999,999 XEM |
Czas wykopania/zebrania bloku | 10m | 60s |
Nagroda za blok | 12,5 BTC + opłaty transakcyjne | opłaty transakcyjne |
Liczba bloków | 460,858 | 1 100 323 |
Algorytm | SHA256 | SHA-3 |
PORTFELE
https://www.nem.io/install.html
MINING
Mining nie występuje, w NEM jest to zbieranie “harvesting” i opiera się wyłącznie na opłatach transakcyjnych.
MEDIA
Oficjalny Twitter
https://twitter.com/nemofficial
Oficjalna strona
https://www.facebook.com/ourNEM/
Blog
White Paper
https://www.nem.io/NEM_techRef.pdf
Catapult White Paper – ma zostać wprowadzony
https://www.nem.io/catapultwhitepaper.pdf
KOD ŹRÓDŁOWY
GIEŁDY
WYKRES Z CENĄ
https://www.cryptocoincharts.info/coins/show/xem
Kapitalizacja
https://coinmarketcap.com/currencies/nem/
Super opis, choć momentami dość skomplikowane rzeczy się przewijają. No, ale kto powiedział, że wszystkie waluty będą w miare proste tak jak Bitcoin 😀
Z drugiej strony jakby to NEM był pierwszą walutą i by ktoś chciał wytłumaczyć po latach jak działa Bitcoin to byśmy uznawali, że to BTC jest skomplikowany 🙂
Wszyscy patrzymy przez pryzmat Bitcoina i to co nowe wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane ale wszystko da się łatwo wytłumaczyć aby było zrozumiałe 😀
Super opis, choć momentami dość skomplikowane rzeczy się przewijają. No, ale kto powiedział, że wszystkie waluty będą w miare proste tak jak Bitcoin 😀
Z drugiej strony jakby to NEM był pierwszą walutą i by ktoś chciał wytłumaczyć po latach jak działa Bitcoin to byśmy uznawali, że to BTC jest skomplikowany 🙂
Wszyscy patrzymy przez pryzmat Bitcoina i to co nowe wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane ale wszystko da się łatwo wytłumaczyć aby było zrozumiałe 😀