3 indeksy kryptowalut od S&P Dow Jones Indices

S&P Dow Jones Indices wprowadziło trzy nowe indeksy kryptowalut, aby zapewnić przejrzystość na coraz prężniej rozwijającym się rynku aktywów cyfrowych.

S&P DJI, główny globalny zasób danych i badań opartych na indeksach, wprowadził – w związku z nową falą wzrostów cen aktywów cyfrowych – swoje pierwsze indeksy kryptowalut.

Czym są indeksy kryptowalut od S&P DJI?

S&P Global ogłosiło w poniedziałek, że uruchomiło trzy indeksy powiązane z wynikami dwóch największych kryptowalut: bitcoina (BTC) i ethereum (ETH).

Indeksy te – czytamy na stronie z oficjalnym komunikatem w tej sprawie – są przeznaczone do pomiaru wyników wybranych aktywów cyfrowych (aktywów kryptograficznych) notowanych na uznanych, otwartych giełdach, które spełniają kryteria minimalnej płynności i kapitalizacji rynkowej. Indeksy mają na celu zapewnienie przejrzystości na rozwijającym się rynku kryptowalut.

Nowo wprowadzone indeksy obejmują S&P Bitcoin Index (SPBTC) oparty na bitcoinie, S&P Ethereum Index (SPETH) oparty na eth oraz S&P Cryptocurrency MegaCap Index (SPCMC), który ma na celu śledzenie wyników BTC i ETH ważonych kapitalizacją rynkową. Wszystkie trzy indeksy są już dostępne na stronie internetowej S&P DJI.

indeksy kryptowalut
Indeksy kryptowalut na dzień 4 maja 2021. Źródło: S&P

To istotny krok milowy w przyjęciu kryptowalut przez instytucje tradycyjnych rynków finansowych

Zgodnie z treścią komunikatu, ceny kryptowalut i dane referencyjne są dostarczane do indeksów przez firmę kryptograficzno-księgową Lukka. Firma jest wspierana przez spółkę matkę S&P DJI, S&P Global, a także inwestora miliardera George’a Sorosa i podmiot doradczo-księgowy CPA.com.

S&P DJI ogłosił plan uruchomienia indeksów kryptowalut pod koniec 2021 r. Ma on docelowo obejmować do 550 aktywów cyfrowych.

Peter Roffman z S&P Dow Jones Indices, wydał pod koniec ubiegłego roku oświadczenie w tej sprawie, w którym czytamy:

„Ponieważ aktywa cyfrowe, takie jak kryptowaluty, stają się szybko rozwijającą się klasą aktywów, nadszedł czas na niezależne, niezawodne i przyjazne dla użytkownika benchmarki. Cieszymy się, że możemy współpracować z Lukka, która jest liderem w zakresie usług danych o zasobach cyfrowych, aby promować większą przejrzystość w tym rodzącym się sektorze”.

Wprowadzenie indeksów odzwierciedlających rynek kryptowalut przez S&P DJI to ważny kamień milowy dla przyjęcia aktywów cyfrowych przez instytucje sektora „tradycyjnych” finansów. Posunięcie to następuje w trakcie ponownego wzrostu na rynkach kryptowalut. Ether – druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej – osiągnęła w poniedziałek nowy rekord wszech czasów na poziomie powyżej 3400 USD.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze