Pierwszy w historii Bitcoin krzyż śmierci prowadzi byki na rzeź? 25 000 USD nie do przejścia

Największa z kryptowalut pierwszy raz w historii mierzy się z prawdziwym negatywnym omenem, którym wg. fanów analizy technicznej jest niedźwiedzie przecięcie kroczących średnich, w tym przypadku 200 i 50 tygodniowych, na interwale tygodniowym (W1). Średnie przecięły się w okolicy 25 000 USD i okazały się oporem nie do przejścia dla Bitcoina. Średnia SMA50 przecięła od góry SMA200. Czy to znak, że Bitcoin podąży jednak w kierunku testu 20 000 USD?

Zbyt piękne by było prawdziwe

W ostatnim czasie mogłoby się wydawać, że rynki zignorowały mocne dane z gospodarki i przestały się bać wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej sugerujących, że silna gospodarka USA w otoczeniu coraz wolniej spadającej wysokiej inflacji oznacza dłuższy cykl podwyżek stóp. Jednak indeksy na Wall Street finalnie zareagowały spadkami na słowa Wallera z Fed, który powiedział, że nie byłby przeciwny 50 pb podwyżce stóp w marcu (!). Przecież nie tak dawno Fed dostarczył 25 pb, czy powrót do 50-tek będzie miał miejsce już niebawem? Obawy podsycił też zaskakująco wysoko odczyt inflacji PPI. Owszem – byki powinny 'romansować’ z silną gospodarką ale w otoczeniu wysokiej inflacji nie oznacza ona niczego dobrego dla regulowanych przez centralne banki rynków finansowych. W końcu wyższe stopy to drogi kredyt, wysokie koszty finansowania, wysokie odsetki, więcej bankructw, trudniejszy dostęp do gotówki w bankach – jednym słowem wszystki co najgorsze dla ryzykownych aktywów! Możliwe, że stopy Fed zawędrują w tym roku lub przekroczą okolice 6%, a analitycy nie widzą już szans na pivot w 2023 roku. Wall Street potrzebowało jednak kilka dni by zamortyzować wszystkie te inforamcje i wydaje się, że obecnie indeksy są gotowe do większej korekty. Trudno oczekiwać, że jeśli scenariusz ten się ziści, kryptowaluty pozostaną obojętne. Strefa 20 000 USD może zostać przetestowana i pozytywna reakcja popytu w jej okolicach będzie mogła przesądzić o trwałości obecnego rajdu.

Wskaźnik Reserve Risk pokazuje, że wiara we wzrosty BTC wśród prawie nigdy nie była silniejsza, co może mieć dwa oblicza. Jedno – wszyscy oni się mylą, a cena Bitcoina odnotuje bezprecedensowy spadek. Drugie – wskaźnik jest byczy i podobnie jak w przeszłości poprzedza falę wzrostów, z jeszcze niższej bazy. Źródło: Glassnode

Podczas gdy wielu inwestorów Bitcoin uważa, że cena BTC zazwyczaj sięga dna mniej więcej 400 dni po szczycie z rynku byka, 'krzyż śmierci’ może sugerować że tym razem będzie inaczej. Wieloryby wysyłają jednak mieszane sygnały. Ostatnio Glassnode wskazywał na dystrybucje natomiast w danych opublikowanych 13 lutego firma badawcza Santiment zauważyła, że wieloryby zwiększyły aktywność transakcyjną, gdy BTC zanurkował do 21 600 USD. Wieloryby miały wówczas odpowiedzieć transakcjami zawieranymi w najwyższym tempie od 3 miesięcy. Źródło: Santiment

Co na to Twitter?

Bitcoin potwierdza „załamanie” wykresu tygodniowego

Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszej strony, w nowej odsłonie i dziękujemy wszystkim Czytelnikom za obecność 🙂

https://twitter.com/CryptoNewsYes/status/1626250127248695297

Euforia po przebiciu 25 000 USD nie trwała długo.

Z jednej strony to fakt, wciąż nieprzejrzyste regulacje nie napędzają branży i mogą sprawić, że wiele podmiotów odpłynie z USA. Głupotą byłoby jednak sądzić, że odpłyną wszystkie – zostaną prawdopdoobnie tylko te, które będzie stać na to by sprostać wymaganiom SEC i innych instytucji. To prawdopodobnie w to grają Stany Zjednoczone.

https://twitter.com/GameofTrades_/status/1625549927681253376

Rynek akcji pokazuje wręcz niewiarygodny poziom chciwości. Miał on miejsce tylko 6 krotnie wcześniej w historii. Dodajmy w tle prawdopoboną recesję i jastrzębi Fed dążący do czołowego zderzenia z gospodarką. Dalsze wzrosty wyglądają po prostu na zbyt piękne by mogły być prawdziwe.

https://twitter.com/CalebFranzen/status/1624477761740865537

Caleb Franzen, analityk rynku w Cubic Analytics, zauważył, że jednoroczna wykładnicza średnia ruchoma Bitcoina prawdopodobnie wkrótce spadnie poniżej swojego trzyletniego odpowiednika po raz pierwszy w historii. W tej bessie robi się poważnie. Według Franzena przecięcie to zapowaiada, że spadki będą cięższe i będą trwać dłużej niż kiedykolwiek wcześniej.

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1626250843023450113

Przebudził się dobrze znany rynkowi crypto PlanB, który podkreślił że Bitcoin przebił 200 tygodniową średnią kroczącą. Trochę jednak pospieszył się z tą obserwacją, od tego czasu BTC spadł już o prawie 7%.

https://twitter.com/el_crypto_prof/status/1626280750906580994

Ale zakończym pozytywnie. MACD na wykresie BTC (interwał 3 tygodniowy) potwierdza bardzo mocny impet. Oscylator MACD zbudowany przez Appela w 1979 roku wskazuje na byczy sygnał w postaci przecięcia dwóch średnich. Do tej pory przecięcie tych średnim za każdym razem poprzedzało dalsze wzrosty.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze