1000 bitcoinów z czasów Satoshiego Nakamoto w ruchu

10 836

W poniedziałek, 25 stycznia 2021 r., znany górnik przetransferował kolejne 21 nagród blokowych sprzed dekady w wysokości nieco ponad 1000 bitcoinów.

Wszystkie monety zostały przeniesione z puli wcześniej niewydanych nagród blokowych od górnika, który był aktywny w tym czasie, kiedy Satoshi Nakamoto był jeszcze aktywny w społeczności. Tak było do grudnia 2010 roku. Po tym czasie twórca Bitcoina przestał udzielać się w sieci i zniknął na dobre.

1000 bitcoinów z czasów Satoshiego Nakamoto w ruchu

W poniedziałek o godzinie 2 w nocy (EST), czyli mniej więcej w tym samym czasie, w którym w przeszłości bywały wydawane inne ciągi nagród coinbase, przekazano na blockchain 21 nagród blokowych. Jak donosi bitcoin.com, ruch został wykryty z pomocą parsera blockchain Btcparser.com oraz z pomocą portalu internetowego theholyroger.com. Wszystkie, dziesięcioletnie nagrody blokowe BTC zawierały około 50 BTC na blok (w sumie 999,99 BTC (33,6 mln USD)) i zostały skonsolidowane w jeden adres.

źródło: btcparser

Wszystkie monety o wartości ponad 35 milionów dolarów wydane 25 stycznia 2021 roku zostały potwierdzone na wysokości bloku 667,558. Co więcej, również tego dnia, zostały przeniesione odpowiednie nagrody blokowe w postaci BCH. Odpowiednio BSV nie zostały ruszone.

Tak samo jak wcześniej

Co ciekawe, powyższy wzorzec pochodzi z bloków z 2010 roku wydobywanych w sierpniu, wrześniu i październiku. Jest to identyczne ze wszystkimi poprzednimi ciągami transferów bitcoinów z „ery Satoshiego” z 2010 roku, które zostały wyłapane w przeszłości.

49,49 BTC zostało przesłane na jeden adres, a połowa bitcoinów została wysłana na inny, który nadal pozostaje bezczynny. Co więcej, tuż przed wydaniem 21-letnich nagród w bloku 667 558, nagrody z dwóch bloków z 2010 roku zostały wydane na wysokości bloku 667 534 i 667 538. Pierwszy transfer był o tyle wyjątkowy, że nagroda w postaci coinbase bloku została utworzona 12 grudnia 2010 r.

12 grudnia 2010 roku jest datą szczególną, ponieważ był to ostatni dzień, w którym Satoshi Nakamoto napisał wiadomość do całej społeczności Bitcoin na forum bitcointalk.org.

W wydatkach nagród blokowych z grudnia 2010 r. nie uwzględniono odpowiednio BCH ani BSV. 19,9 BTC i 30 BTC zostały wysłane na dwa adresy, a następnie podzielone na mniejsze części i prawdopodobnie wysłane na giełdę.

7000 BTC przeniesione w 10 miesięcy

W sumie, w ciągu ostatnich 10 miesięcy, podmiot przeniósł ponad 7000 bitcoinów. Jakkolwiek pozostaje niejasne, do kogo przeniesiono większość funduszy, 9,99 BTC zostało przekazanych na rzecz Free Software Foundation (FSF), a kolejne 9,99 trafiło do American Institute for Economic Research (AIER).

Wiele wskazuje na to, że osoba, która przetransferowała środki z 2010 roku, jest najprawdopodobniej jedną i tą samą jednostką. Jest to zawsze mniej więcej taka sama liczba nagród blokowych z 2010 r. Wszystkie one były wydobywane w tych samych miesiącach i wszystkie wydane dziesięć lat później, mniej więcej w tym samym przedziale czasowym, we wczesnych godzinach porannych (EST). Jednostka stojąca za transferami zawsze postępuje metodologicznie według tego samego wzorca i wydaje się, że kwestia prywatności obchodzi ją znacznie mniej.

Szacuje się, że monety, które były nieaktywne przez tak długi czas, mogły zostać utracone na zawsze, jako że użytkownicy mogli stracić klucze prywatne do adresów. Dotychczasowe ruchy potwierdzają jednak, że wielu górników z tamtych lat najzwyczajniej w świecie „trzyma” swoje cyfrowe monety.

Nie jest jasne, ile dokładnie monet jest przechowywanych, a ile zostało utonęło w blockchain na zawsze. Na początku tego miesiąca firma Glassnode, zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że 1,78 miliona BTC nigdy nie opuściło swojego adresu, a 94% tych funduszy było nieaktywnych przez ostatnie 10 lat.

Może Cię zainteresować:

Komentarze