10 mld dolarów długu. BlockFi ma już zgodę sądu na nowy plan restrukturyzacji

Firma pożyczkowa BlockFi uzyskała zgodę sędziego upadłościowego Michaela A. Kaplana na rozpoczęcie spłacania klientów w oparciu o nowy plan restrukturyzacji.

Decyzja ta stanowi znaczący krok w postępowaniu upadłościowym platformy.

„To wina FTX”

Zgodnie z komunikatem, który został opublikowany 26 września br., dłużnicy mają teraz za zadanie sporządzić listę wyszczególniającą wszystkich wierzycieli. W dokumencie ma być uwzględnionych pięćdziesięciu największych wierzycieli przedsiębiorstwa, których pożyczki nie były w żaden sposób zabezpieczone.

Wiadomo już, że rozwiązanie to jest satysfakcjujące na Marka Renziego, dyrektora ds. restrukturyzacji BlockFi.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa twierdzą, że swoją obecną trudną sytuację zawdzięczają bankructwu firmy FTX. Przypomnijmy, że BlockFi zawiesiło wypłaty dokładnie w tym samym dniu, w którym FTX ogłosiło upadłość – 11 listopada 2022 r. Trzy dni później firma ujawniła „znaczną ekspozycję” na FTX. 15 listopada dziennik „The Wall Street Journal” poinformował, że BlockFi prawdopodobnie ogłosi upadłość, co znalazło swoje potwierdzenie w raportach opublikowanych przez Bloomberg News. 28 listopada przedstawiciele BlockFi potwierdzili te doniesienia. Wtedy też firma oficjalnie złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 (z dokumentacji wynika, że przedsiębiorstwo miało wówczas ponad 100 tys. wierzycieli.

W marcu 2023 r., po upadku Silicon Valley Bank, amerykański organ nadzorczy nadzorujący upadłość firmy ujawnił, że BlockFi posiadało około 227 milionów dolarów w nieubezpieczonych środkach w banku. Z kolei w lipcu wierzyciele FTX uznali, że dyrektor generalny BlockFi Zac Prince był świadomy kłopotów finansowych FTX przed upadkiem tego przedsiębiorstwa. Jednocześnie firma w dalszym ciągu przechowywała znaczne kwoty środków swoich klientów w FTX, mimo że jego kierownictwo widziało wysoce wątpliwy bilans giełdy na długo przed jej upadkiem” – twierdzą.

Zobacz też: „Bitmama” aresztowana. Rosyjskiej „królowej kryptowalut” grozi do 10 lat więzienia

Co dalej z BlockFi?

W pozwie sądowym z maja 2023 r. Komitet Niezabezpieczonych Wierzycieli BlockFi stwierdził, że firma wiedziała o nadmiernej ekspozycji funduszu hedgingowego FTX Alameda Research na FTT już w sierpniu 2021 roku. Mimo to Zac Prince, naciskał na to, by współpraca z biurem handlowym była kontynuowana.

Na chwilę obecną BlockFi jest winne swoim dłużnikom kwotę około 10 miliardów dolarów. Dodajmy, że jest winne 1 miliard dolarów swoim największym trzem pożyczkodawcom i 220 milionów dolarów funduszowi kryptowalutowemu Three Arrows Capital.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze