„Bitmama” aresztowana. Rosyjskiej „królowej kryptowalut” grozi do 10 lat więzienia

Policja w Rosji aresztowała kryptowalutową influencerkę Valerię Fedyakinę, znaną pod pseudonimem „Bitmama”. pod zarzutem oszustwa.

Policja zdecydowała się aresztować 28-latkę, ponieważ uznała, że może ona podjąć próbę ucieczki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W momencie aresztowania kobieta była w szóstym miesiącu ciąży. Obecnie przebywa ona w areszcie śledczym, gdzie czeka na rozprawę sądową. Kobiecie grozi do 10 lat więzienia.

Kryptobiznes w rosyjskim stylu

Kobieta została zatrzymana przez moskiewską policję 15 września, po tym jak jeden z jej znajomych oskarżył ją o oszustwo. Mężczyzna twierdzi, że influencerka nakłoniła go do przekazania jej prawie 70 milionów dolarów.

Fedyakina twierdziła, że ma lepsze warunki wymiany niż wszyscy inni na rynku. Zbudowała piramidę finansową, kusząc klientów korzystnymi kursami i lukratywnymi stopami procentowymi za lokowanie środków. W jej sprawę zamieszane są takie działające na rynku kryptowalutowym podmioty jak City, Lyublino, Gorbushka, Sadovod czy South Gate. Oprócz standardowych usług wymiany walut konieta oferowała również wymianę 100 dolarów w gotówce w Moskwie, a po trzech dniach zapewniała +1 proc. odsetek w Dubaju. Zbierała również pieniądze pod pozorem inwestowania w projekt IT.

Zobacz też: Pierwsza polska stacja tankowania wodoru już otwarta

Kim jest Bitmama?

Bitmama pozycjonowała się jako wpływowa kryptowalutowa influencerka. Jeszcze do niedawna Rosjanka mogła się pochwalić niemal 55 tysiącami obserwujących na Instagramie i 7 tys. followersów na platformie X. Jej ostatni post w pierwszym z tych mediów społecznościowych został opublikowany dwa tygodnie temu. Kobieta wielokrotnie twierdziła, że miała „rozległe powiązania z firmami i korporacjami państwowymi”. Dziennikarzom mówiła, że jej dzienny obrót wynosił „dziesiątki milionów dolarów”. Chwaliła się również tym, że pracowała z wieloma zamożnymi klientami.

Ciekawostką jest fakt, że na początku br. Fedyakina została uznana przez portal International Business Times za jedną z „10 innowacyjnych i zmotywowanych kobiet-przedsiębiorców wartych naśladowania w 2023 roku”. Kobieta często pojawiała się również w anglojęzycznych mediach, m.in. w „Arabian Post”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze