Pierwsze europejskie państwo ogłosiło koniec epidemii!

2 796

W czwartek 14 maja Słowenia ogłosiła koniec stanu epidemii koronawirusa. To wspaniała wiadomość dla mieszkańców, którzy jako pierwsi mogą w pełni cieszyć się pełnią przywilejów związanych z brakiem zagrożenia. Jak to wygląda w liczbach i czego wynika ta dobra wiadomość?

Kilka słów o samej Słowenii

Republika Słowenii jest środkowoeuropejskim państwem położonym na Półwyspie Bałkańskim ze stolicą w Lublanie. Graniczy z Chorwacją, Węgrami, Austrią i Włochami. Obowiązującą walutą jest euro. Słowenia należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, tak samo jak Polska. Powierzchnia tego państwa to 20 273 km kw. Liczebność ludności to 2 061 952 osób, PKB per capita to 26758.90 dolarów.

Co się zmieniło od zeszłego czwartku

Słowenia przez cały okres trwania pandemii odnotowała 1 465 przypadków zakażenia koronawirusem z tego 103 osoby zmarły. W ciągu ubiegłego tygodnia zarejestrowano tylko 15 nowych przypadków. W szpitalach jest jedynie 36 osób! To świetna wiadomość czyniąca ten kraj najlepiej radzącym sobie pod względem sanitarnym w całej UE.

Co słychać w notowaniach?

Pomimo tego, że Słowenia jest małym państwem, to wieść o zakończeniu stanu epidemii jest pozytywnym sygnałem. Znalazło to swoje odzwierciedlenie z notowaniach SBITOP z zeszłego tygodnia.

https://tiny.pl/77q52

Jakie zmiany w związku z dobrą nowiną

Od zeszłego piątku osoby podróżujący z państw Unii Europejskiej nie są zobligowane do odbywania dwutygodniowej kwarantanny. Osoby z poza UE są jednak nadal zmuszone do przestrzegania tego rygoru.

Warto wspomnieć, że w Słowenii nadal pozostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej oraz zabronione będą zgromadzenia publiczne. Zła wiadomość natomiast jest taka, że rząd nie przedłuży programów słoweńskiej tarczy antykryzysowej.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz lektury poprzedniego wpisu o odmrażaniu gospodarki w Polsce tutaj.

źródła:
https://tiny.pl/77qdn
https://tiny.pl/77qdk

Komentarze