Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego | Nowe informacje 16.04.20 r.

1 787

Konferencja prasowa premiera Morawieckiego odnosi się do rozluźnienia obostrzeń wchodzących w życie od 20 kwietnia. Jednak już od dzisiaj wchodzą w życie obostrzenia związane z zakrywaniem twarzy. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała zasłonić usta i nos. W tym celu wystarczy chusta, szalik bądź inna część odzieży jeżeli nie ma się dostępu do profesjonalnych maseczek. Ważne jest, że nakaz nie obowiązuje:

  • Dzieci do 4 roku życia
  • Osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodów zdrowotnych
  • Osób wykonujących czynności zawodowe, o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem/interesantem   
  • Duchownych, podczas sprawowania obrzędów kultu religijnego 

Ponadto około godziny 12 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego wraz z premierem Morawieckim. W trakcie tego zebrania ustalono nowy harmonogram dotyczący rozluźnień w obostrzeniach. W następstwie zakończenia obrad zespołu odbyła się konferencja prasowa, na której został przybliżony plan działań na najbliższy czas. Spotkanie to było kolejnym dotyczącym aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Zostały przedstawione ważne kwestie związane z planowanymi zmianami w obostrzeniach od poniedziałku (20.04). Między innymi zostaliśmy poinformowani o planowanych etapach rozluźnienia.

O 18:45 rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Morawieckiego

Kolejna trójka Morawieckiego zainaugurowała dzisiejsze spotkanie. Izolacja, identyfikacja i informacja. 20 kwietnia rozpocznie się 1 etap zdejmowania obostrzeń. Otwarcie lasów i parków jest pierwszym punktem tego etapu. Drugą pozycją jest łagodzenie przepisów w handlu. Sklepy do 100m^2 będą mogły obsługiwać już od 4 klientów na kasę. Jeżeli powierzchnia budynku przekracza 100m^2 to będzie można wpuszczać do sklepu po 1 osobie na każde 15 m^2 powierzchni. Trzeci punkt to zwolnienie rolników z obowiązku noszenia z maseczek. Rolników już dziś można podciągnąć pod ” osoby wykonujące czynności zawodowe, o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem/interesantem„.

Premier zapowiada, że chce przedstawiać w najbliższym tygodniu kolejny etap redukcji obostrzeń. Powinniśmy się dowiedzieć wtedy, kiedy i co zostanie zniesione w 2 etapie harmonogramu. Jednak, jak powiedział sam premier, „te reguły nie mogą zostać zapisane w kamieniu” i rząd będzie reagował na bieżącą sytuację. Jeżeli zmieni się ona szybciej niż zakładano to na pewno odzwierciedlą to w harmonogramie.

„Medycyna jest związana z finansami”

Powiedział minister zdrowia Szumowski komentując zapowiedzi premiera o rozluźnianiu obostrzeń. Naciskał on w swojej wypowiedzi, że gospodarka nie jest w stanie wytrzymać rocznej izolacji. Dlatego też w rygorze sanitarnym będą w niedalekiej przyszłości kontynuowane rozluźnienia dla handlu. Możliwe będzie stopniowe otwieranie galerii handlowych, jeżeli tylko aktualna sytuacja się nie pogorszy.

„Nie wrócimy do normalności dopóki nie powstanie szczepionka”

Tempo rezygnacji z kolejnych obostrzeń jest zależne od ogólnej kontroli nad rozwojem sytuacji. Jeżeli sytuacja nie będzie się dramatycznie pogarszała to możemy być pewni, że na przestrzeni dwóch tygodni będą ogłaszane kolejne rozluźnienia.

„Tarcza finansowa jest na takim etapie, na jakim zakładaliśmy”

Według premiera Morawieckiego już w kwietniu rząd rozdysponuje 70 milionów dla przedsiębiorstw. Jest to możliwe dzięki rozmowom z Unią Europejską, które przebiegają bardzo sprawnie. Premier mówi, że spora ilość przedsiębiorstw mówi pozytywnie o tej inicjatywie. Wspomniał miedzy innymi o CCC, które wykazało aprobatę. Na pytanie o dalsze programy pomocowe dla przedsiębiorców premier odpowiedział, że będą rozwijali dalej aktualne rozwiązania jako, że są one elastyczne. Mateusz Morawiecki dodał, że będą one odpowiednio dostosowane. W odpowiedzi na pytanie, co dalej z branżą hotelarską zapewnił, że jeżeli biznesy nie będą mogły operować w wakacje to rząd przygotuje dla nich odpowiednie wsparcie.

Komentarze