Wielka Brytania przywłaszczyła sobie 31 ton wenezuelskiego złota?

6 995

Brytyjczycy blokują wenezuelskie złoto

5 października 2020 roku sąd apelacyjny Anglii i Walii uchylił decyzję sądu niższej instancji z lipca, która odmówiła rządowi Wenezueli dostępu do 31 ton złota przechowywanego w Bank of London. Nikt nie zaprzecza, że ​​złoto należy do rządu Wenezueli. Jednak bank odmówił dostępu do złota rządowi prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro; idąc za przykładem brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bank podał, że rzeczywistym prezydentem Wenezueli jest Juan Guaidó. Tak drodzy czytelnicy, czytacie teraz ze zrozumieniem: Wielka Brytania nie pozwala Wenezueli zabrać swojego złota z ich skarbca!

Prezydent Maduro

Argument uzurpatora

Juan Guaidó, w przeciwieństwie do prezydenta Maduro, nie wygrał wyborów prezydenckich ani nie jest w kolejce po to, by zostać prezydentem w jakiejkolwiek sytuacji. Namaszczenie Juana Guaidó pochodziło od rządu Stanów Zjednoczonych, a nie od ludu Wenezueli; Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii i sądy niższej instancji zgodziły się z Waszyngtonem, podczas gdy sąd apelacyjny Anglii i Walii oparł swoją decyzję na faktach i logice. Idąc jednak tym tokiem myślenia, gdyby to Juan Guaidó zażądał zwrotu wenezuelskiego złota, to prawdopodobnie 31 ton tego kruszcu trafiłoby z powrotem do Wenezueli. Problemem jest jednak to, że nie wygrał on nigdy żadnych wyborów! Co więc wyczynia Wielka Brytania w tej sprawie o złoto?

Śmieszne tłumaczenie

Głównym wnioskiem Sądu Apelacyjnego jest to, że chociaż brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że nie uznaje rządu prezydenta Maduro, nadal prowadzi sprawy dyplomatyczne z przedstawicielami tego rządu. Ambasador Rocío Del Valle Maneiro González złożył swoje listy uwierzytelniające królowej Anglii w 2015 roku i przez ostatnie pięć lat reprezentował rząd prezydenta Maduro w Wielkiej Brytanii. Obecny ambasador Wielkiej Brytanii w Wenezueli – Andrew Soper – przedstawił prezydentowi Maduro swoje listy uwierzytelniające 5 lutego 2018 r , gdzie do dzisiaj pozostaje na swoim stanowisku w Caracas. Takie podstawowe stosunki dyplomatyczne wskazywały Sądowi Apelacyjnemu, że prezydent Maduro – w oczach rządu Wielkiej Brytanii – faktycznie wykonuje wszystkie uprawnienia Prezydenta Wenezueli.

Z jednej strony Wielka Brytania uznaje więc rząd Wenezueli. Z drugiej przywłaszczyła sobie 31 ton złota należącego do tego kraju.

Finansowy Krytyk

Komentarze