Rajd po złoto | Ile zyskali najwięksi górnicy złota?
Majątek trzech największych górników złota – Mohammeda Al Amoudi z Arabii Saudyjskiej oraz Aleksandra Nesisa i Sulejmana Kerimowa z Rosji wzrósł o ok. 2,8 mld dolarów. Jednocześnie złoto stało się po raz kolejny „świętym Graalem” inwestowania. Szacuje się, że jeden na pięciu inwestorów instytucjonalnych posiada w swoim portfolio ten szlachetny metal.
Technologia, farmacja i złoto
Rok 2020 to przede wszystkim rok należący do hi-tech i farmacji. Jeff Bezos z Amazon.com Inc, Pony Ma z Tencent Holdings Ltd., prezes producenta szczepionek Biological Products Co – Jiang Rensheng, są wśród miliarderów, których losy wzrosły najbardziej. Według indeksu Bloomberga, w tym roku zyskali oni ponad 14 miliardów dolarów.
Wspólnym mianownikiem obecnej sytuacji jest pandemia. E-commerce urósł, gdy ludzie przestali wychodzić z domu. Branża farmaceutyczne z kolei poszukuje szczepionki na Covid-19.
Widmo kryzysu gospodarczego sprawiło, iż inwestorzy obrali azymut na bezpieczne przystanie, czyli w pierwszej kolejności metale szlachetne. Dzień 19 marca, gdy nastąpiło tąpnięcie wszelkich rynków był w istocie początkiem wielomiesięcznego wzrostu ceny złota, która na dzień dzisiejszy wyniosła 1952,05 dolarów za uncję.
Obligacje w dół, więc kruszce w górę
Na rajd po 2000 dolarów za uncje wpływają różne czynniki. Ja osobiście dzielę je na te wcześniejsze pierwotne i późniejsze – wtórne. Pierwotnie możemy mówić o tym, że inne instrumenty finansowe, jak np. obligacje stały się nierentowne ze względu na niskie stopy zwrotu. Wcześniej dywersyfikowanie portfela za pomocą papierów wartościowych równoważonych akcjami mogło przyczynić się do osiągania określonych zysków. W dobie kryzysu odchodzi się od takich rozwiązań ze względu na duże ryzyko i niewielką nagrodę.
„Bezpieczne obligacje rządowe zawsze odgrywały i nadal będą odgrywały bardzo ważną rolę jako dywersyfikacja portfela, ale musimy przyznać, że ich potencja maleje z powodu niskiego bezwzględnego poziomu rentowności – powiedziała Geraldine Sundstrom, która koncentruje się na strategiach alokacji aktywów dla Pacific Investment Management Co. w Londynie.
Zainteresowanie rodzi zainteresowanie
Czynnikiem wtórnym wpływającym bezpośrednio na zainteresowanie jest…no właśnie zainteresowanie. To taka incepcja pozytywnych wzmocnień, które rynek złota daje inwestorom. Im większe zainteresowanie, tym więcej osób chce sięgać po te konkretne aktywo. To niezwykle częste, że widząc zwyżkujący wykres potencjalny inwestor jest skłonny pozbyć się pieniędzy. Często prowadzić to może do powstawania baniek finansowych, a one mają to do siebie, że lubią pęknąć i wywołać kryzys.
Kto do pory sięgnął po złoto?
Według Citigroup Inc. coraz więcej funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych. Warto wspomnieć również o szwajcarskim prywatnym banku Lombard Odier & Cie SA, który także zainwestował w ten metal. „”Zdecydowanie szersza jest instytucjonalna własność złota niż w poprzednich rajdach” – mówi John Reade, główny strateg rynkowy w World Gold Council. „Złoto jest teraz w rozmowie ze znacznie większą liczbą inwestorów niż 10 czy 20 lat temu”.
Eksperci z funduszu hedgingowego Paulson & Co twierdzą że jeden na pięciu klientów instytucjonalnych alokuje w złoto:
„Im niższe realne zyski i im słabszy dolar, tym bardziej atrakcyjne jest złoto” – powiedział Charles Diebel, zarządzający portfelem w Mediolanum International Funds. Atrakcyjność tego kruszcu polega na tym, że potrafi ono rosnąć, gdy rośnie również inflacja a inne akcje się załamują. To przyciąga klientów instytucjonalnych poszukujących dywersyfikacji.
Wizja przyszłości
Diego Parrilla, który stoi na czele funduszu Quadriga Igneo wartego 450 milionów dolarów twierdzi, iż trend wzrostowy się utrzyma i można mówić o cenie za uncję na poziomie nawet i 5000 dolarów. Miałoby to mieć miejsce w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Quadriga Igneo jest funduszem ukierunkowanym na defensywę względem krachu, którego widmo roztacza się nad rynkiem, któremu powoli zaczyna brakować tuszu w Fed-owskich drukarkach rozgrzanych do czerwoności.
źródła:
https://linkd.pl/7uae
https://linkd.pl/7uaf
https://linkd.pl/7uk4