Świat wyzbywa się amerykańskich obligacji

Wyprzedaż obligacji

Najnowszy raport Departamentu Skarbu USA dotyczący danych na temat handlu obligacjami długoterminowymi przez zagranicznych inwestorów, pokazuje, że świat pozbywa się amerykańskich obligacji. Opublikowany po zamknięciu okresu rozliczeniowego w sierpniu, na temat międzynarodowej aktywności w zakresie przepływów kapitałowych, raport wykazał, że całkowita zagraniczna własność amerykańskich papierów skarbowych spadła o 13,8 miliarda dolarów. Z rekordowego lipca gdzie zagraniczni inwestorzy posiadali obligacje o wartości  7,097 biliona dolarów, do sierpnia, gdzie ta wartość spadła do 7,083 biliona. Najwięksi sprzedawcy to Chiny, Wielka Brytania i Hongkong.

Obligacje short, akcje long

Zanim przejdziemy do szczegółów, oto prezentacja sytuacji na rynku w pigułce:

Sprzedaż zagraniczna długoterminowych papierów skarbowych: 33,1 mld USD

Zagraniczny zakup długu Agencji: 37,7 mld USD

Zagraniczny zakup długu korporacyjnego: 2,3 mld USD

Zagraniczny zakup akcji: 26,6 mld USD

Na poniższej grafice widzimy zmianę ilości obligacji USA przetrzymywanych przez zagranicznych inwestorów.

W maju nastąpiła potężna wyprzedaż, a następnie przez kolejne miesiące obligacje USA wracały do łask inwestorów, aż do teraz.

Kto sprzedaje?

Po bliższym przyjrzeniu się obligacjom skarbowym ujawnia się, że podczas gdy prywatni i inwestorzy sprzedali obligacje za 37,2 mld USD (czyli najwięcej od majowej wyprzedaży o wartości 46,7 mld USD) zagraniczne oficjalne instytucje, takie jak banki centralne i fundusze inwestycyjne, faktycznie kupowały amerykańskie papiery dłużne o wartości  4,2 mld USD.

Warto zwrócić uwagę, że od stycznie 2017 roku, jedynie przez 6 miesięcy instytucje kupiły więcej obligacji USA niż sprzedały. Co widać na poniższej grafice.

Aktywność instytucji finansowych

Chińczycy wychodzą

Idąc dalej, odkrywamy, że Chiny sprzedały kolejne 5,4 mld USD  obligacji. Aktualnie Państwo Środka posiada łącznie papierów dłużnych o wartości 1,068 bln USD. Jest to najniższy poziom od marca 2017 r.

Nie ma powodów do obaw

Chociaż kiedyś analitycy z ostrożnością patrzyli na taką wyprzedaż przez cudzoziemców, teraz nie ma to znaczenia. Gdy Fed kupuje każdą nowo wyemitowaną amerykańską obligację rządową, rzeczywistość jest taka, że USA nie potrzebują już zagranicznych wierzycieli. FED i tak skupi każdy dług, nawet jeśli będzie on przynosił straty.

Finansowy Krytyk

Komentarze