Świat | Korporacje inwestycyjne notują potężne zyski w trakcie kryzysu

Cały 2020 rok to jedna wielka równia pochyła, która przyprawia świat o finansową niepewność, bo kryteria ryzyka obecna sytuacja przekroczyła już dawno temu. Jedni tracą, a inni notują potężne wzrosty. Kto na wozie, kto pod wozem?

Peleton najlepiej zarabiających

Korporacja BlackRock zgromadziła w swoich funduszach inwestycyjnych 74 miliardy dolarów, z czego spora część stanowi zysk z funduszu iShares. Vanguard miał wpływy netto na poziomie 67,7 mld dolarów, zaś State Street Global Advisors zanotował 20 mld na plusie.

„Liczby wskazują na wyraźną zmianę w kierunku zarządzających pasywnych, przy czym iShares, Vanguard i State Street korzystają z dużego napływu środków, ponieważ więcej inwestorów odchodzi od aktywnych zarządzających funduszami” – powiedział Ryan Hughes, szef aktywnych portfeli w AJ Bell, brytyjskiej platformie inwestycyjnej.

Kto stracił i dlaczego?

„Według Morningstar, dostawcy danych, w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. wszyscy amerykańscy menedżerowie Invesco, Franklin Templeton, Pimco, T Rowe Price i Capital Group, którzy są najbardziej znani z aktywnego wyboru papierów wartościowych, ponieśli straty netto w wysokości od 17,9 do 32,2 mld dolarów. Liczby te opierają się na sprzedaży funduszy otwartych, w tym funduszy notowanych na giełdzie, na całym świecie”.

Jaka jest różnica między peletonem a powyższymi podmiotami? Odpowiedzią są fundusze pasywne. Korporacje, które zarobiły śledzą indeks akcji, zamiast przyjmować aktywne zakłady.

Fundusze indeksowe

Inwestorzy z całego świata zasili fundusze indeksowe o łącznie kwotę 98 mld dolarów. Mowa tu o pierwszym półroczu 2020 r. Z kolei kwota 50 mld dolarów została wyjęta z produktów nieindeksowanych.

JP Morgan triumfuje

JP Morgan Asset Management zarobił na „aktywnym” podejściu managerów 21 mld dolarów. Jeśli uwzględnić krótkoterminowe fundusze rynku pieniężnego, to mówimy tu o kwocie 144 mld dolarów!

Warto wspomnieć również o transferach z funduszy otwartych do innych produktów inwestycyjnych, jak fundusze powiernicze czy oddzielne rachunki. T Rowe Price zaznaczył, iż Morningstar pomija tego typu dane, a w pierwszym półroczne suma przepływów opiewała łącznie na 8,8 mld dolarów. 

źródła:
https://linkd.pl/sfca

Komentarze