1MDB | Goldman Sachs zawiera z Malezją pakt na 3,9 miliarda dolarów

4 283

Goldman Sachs Group Inc. postanowił zawrzeć z Malezją pakt, którego wartość opiewa na 3,9 mld dolarów. Celem jest rozwiązanie jednego z największych skandali od czasu kryzysu finansowego.

Rozliczenie obejmuje wypłatę 2,5 mld dolarów dla Malezji w celu rozstrzygnięcia roli banku amerykańskiego w aferze wypływu środków z 1MDB. Ministerstwo Finansów zagwarantowało również, iż dodatkowe 1,4 mld dolarów będzie pochodzić z aktywów 1MDB przejętych przez władze na całym świecie.

Historia 1MDB

Skrót ten odnosi się do jednego z największych spisków ostatniej dekady. Był to powód rozpoczęcia szeroko zakrojonych śledztw na terenie Azji, USA i Europy. Pieniądze, które wypływały z funduszy przeznaczano na sztukę, nieruchomości czy jachty.

Sprawa przeciwko firmie z Wall Street obejmuje pracę nad pozyskaniem 6,5 miliarda dolarów w latach 2012 oraz 2013 dla funduszu o nazwie 1Malaysia Development Bhd. Z powyższej kwoty większość miała zostać przejęta przez wysokich dygnitarzy państwowych związanych z byłbym premierem kraju. Grupa Goldmana kierowana w tym czasie przez Davida Salomona zebrała 600 milionów dolarów z obligacji

„Ta ugoda jest wyrazem uznania przez Goldman, że dwóch jego byłych pracowników dopuściło się wykroczeń w ramach szerszego programu oszustw i korupcji 1MDB” – mówi malezyjski minister finansów.

Wyniki śledztwa

Grupa Goldman Sachs próbuje odzyskać dawną kondycję przed kryzysem w 2008 roku. Na początku przedstawiciele grupy tłumaczyli, że oszukali ich pracownicy o i nie mieli pojęcia o 1MDB.  Jak do tej pory, losy osób zamieszanych w aferę potoczyły się na niekorzyść osób biorących udział w aferze. „Były wspólnik przyznał się do przekupstwa urzędników państwowych. Jego zastępca został aresztowany, a czołowy handlowiec w Azji został dożywotnio wykluczony z branży”. Jednocześnie trwają śledztwa przeciwko malezyjskiemu finansiście- Jho Low, którego prokuratorzy oskarżają o organizowanie całego procederu. Jho przebywa cały czas na wolności. W sprawę zaangażował się Departament Sprawiedliwości.

„Malezyjscy prokuratorzy wnieśli oskarżenia przeciwko trzem jednostkom banku w 2018 roku. Następnie w zeszłym roku dodatkowo oskarżyli 17 obecnych i byłych członków zarządu Goldman. Bank konsekwentnie zaprzecza nadużyciom, twierdząc, że byli malezyjscy urzędnicy kłamali na temat sposobu wykorzystania dochodów ze sprzedaży obligacji.”

Koszty rozliczeń

Mike Mayo, analityk bankowy z Wells Fargo & Co. oszacował, iż całość rozliczeń związanych z 1 MDB wyniesie ok 4,5 mld dolarów, czyli o 1,5 więcej niż pierwotnie zakładano. Steven Chubak z Wolfe Research oszacował, iż Goldman odłożył już w tym momencie 3 mld z tytułu rezerw prawnych związanych z aferą.

Malezja żąda sprawiedliwości

Odzyskanie środków to niezwykle istotne z punktu widzenia premiera Malezji Muhyiddina Yassina, który od wielu lat domaga się sprawiedliwości. W 2018 roku Mahathir Mohamad przejął funkcję premiera od Najiba Razaka, przeciwko któremu w tym momencie toczy się śledztwo. Obecny rząd domaga się 7,5 mld dolarów odszkodowania.

źródło:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-24/goldman-malaysia-reach-3-9-billion-settlement-deal-over-1mdb

Komentarze