Trwają prace nad rządowym Portalem Cen Mieszkań. Warto na niego poczekać?

Niezależnie od tegom czy chodzi o mieszkanie czy dom, ich ceny potrafią dynamicznie się zmieniać nawet w ciągu jednego miesiąca. Nowa inicjatywa rządu ma wyjść naprzeciw potrzebom osób chcących sprzedac lub kupić nieruchomość.

10 lipca br. Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym powstanie ogólnodostępny serwis, w którym znajdą znajdą się statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju.

Wiarygodne ceny

Dane z portalu mają być bardziej wiarygodne niż dane prezentowane np. przez komercyjne portale z ogłoszeniami o nieruchomościach do sprzedaży, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych.

– Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi – dodał.

Za pomocą narzędzia, które będzie prowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu będą mogły sprawdzić, w oparciu o wybrane przez siebie parametry transakcji i nieruchomości (np. rodzaj nieruchomości, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, kondygnację), jak w danym okresie kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne takich nieruchomości np. w danym województwie, powiecie, miejscowości czy nawet dzielnicy.

Zobacz też: Robert Kiyosaki: „Nadchodzi wielki kryzys. BTC będzie kosztować 100 tys. dolarów!”

Mieszkanie lub dom – jaka cena?

Dane do portalu będą częściowo pobierane z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów. Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości takiej jak mieszkanie czy dom.

Aktualnie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, która przewiduje utworzenie serwisu, znajduje się w Sejmie. Zgodnie z projektem ustawy portal w części dotyczącej rynku pierwotnego zostanie uruchomiony w ciągu 9 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, a jego elementy dotyczące rynku wtórnego mają zostać uruchomione kilka miesięcy później.

Może Cię zainteresować:

Komentarze