Szaleństwo trwa. Polacy biją kolejny rekord kupując nieruchomości w Hiszpanii

Według najnowszych danych Registradores de España, w drugim kwartale 2023 roku Polacy stali się właścicielami 890 hiszpańskich nieruchomości, a w pierwszej połowie tego samego roku zakupili łącznie 1450 nieruchomości.

Dla porównania, między styczniem a czerwcem 2022 roku Polacy nabyli 1270 domów i mieszkań, a w tym samym okresie w 2019 roku – tylko 550.

Hiszpania coraz bardziej popularna

Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, właścicielka polskiej agencji nieruchomości Agnes Inversiones na Costa del Sol, podkreśliła w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że to już kolejny raz, kiedy Polacy zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce nabywców nieruchomości w Hiszpanii, którzy są cudzoziemcami.

W drugim kwartale 2023 roku Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Mogli się wówczas pochwalić 3,92 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez obcokrajowców. Wyprzedzili w ten sposób między innymi Szwedów i Amerykanów.

Według Marciniak-Kostrzewy, aż 65 procent zakupów dotyczy apartamentów, podczas gdy 35 procent to domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Jeśli chodzi o ceny najczęściej wybieranych apartamentów, wahają się one od 350 tys. do 1,2 mln euro.

Waro podkreślić, że zmieniają się także preferencje zakupowe Polaków. Około 80 procent transakcji dotyczy rynku wtórnego – głownie z powodu lokalizacji i jakości budowy. Starsze nieruchomości znajdują się bliżej plaży i miasta, co pozwala ich właścicielom korzystać pełnej infrastruktury. Jednak i tu należy liczyć się z tym, że tego typu domy i mieszkaniae często wymagają remontu lub odświeżenia.

Zobacz też: Januszyzm deweloperski. Tak kantuje się na programie „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”

Hiszpańskie nieruchomości jako „drugi dom”

Ciekawostką jest fakt, że domy są obecnie kupowane są z zamiarem stałego zamieszkania lub jako drugie miejsce zamieszkania, co stanowi istotną zmianę preferencji w porównaniu do 2019 roku.

„Puls Biznesu” informuje, że w drugim kwartale 2023 roku co szósta nieruchomość w Hiszpanii została zakupiona przez obcokrajowca. Największy udział w rynku mieli Brytyjczycy (8,8 proc.), Niemcy (7,25 proc.), Francuzi (6,56 proc.), Marokańczycy (5,37 proc.) i Włosi (5,22 proc.).

Może Cię zainteresować:

Komentarze