Januszyzm deweloperski. Tak kantuje siÄ™ na programie „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”

Wielkie zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” rozgrzaÅ‚o rynek nieruchomoÅ›ci niemal do czerwonoÅ›ci. Problemem nie do przeskoczenia dla wielu nabywców jest jednak cena. Ale i na to „sprytni przedsiÄ™biorcy” znaleźli sposób.

Wyjaśnijmy, że w ramach programu można otrzymać maksymalnie 600 tysięcy złotych kredytu (dla rodziców z dzieckiem), a własny wkład nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. W praktyce oznacza to, że maksymalna cena nieruchomości, jaką można zakupić w ramach programu, to 800 tysięcy złotych.

„Bezpieczny Kredyt 2 proc.” – nie taki znowu bezpieczny

Jednak „Polak potrafi” i deweloperzy już znaleźli sposób, aby obejść ten swoisty „ogranicznik”. W akcie notarialnym zapisywana jest maksymalna kwota, czyli 800 tysiÄ™cy zÅ‚otych. PozostaÅ‚a kwota, na którÄ… umawiajÄ… siÄ™ sprzedawca i kupujÄ…cy nieruchomość może być oferowana jako np. prace dodatkowe (np. usÅ‚ugi zwiÄ…zane z wykoÅ„czeniem mieszkania, takie jak wyburzenie Å›ciany) lub zmiany lokatorskie.

Czy takie dziaÅ‚anie jest dopuszczalne? Jak siÄ™ okazuje – tak. Deweloper ma bowiem zawsze prawo przeprowadzić promocjÄ™. Poza tym trudno byÅ‚oby mu cokolwiek udowodnić. Tymczasem dla banków nie ma znaczenia, na jakÄ… kwotÄ™ deweloper umawia siÄ™ ze swoim klientem, ponieważ rzÄ…dowy kredyt i tak jest przyznawany do okreÅ›lonego poziomu.

Jaki z tego wniosek? ObejÅ›cie prawa jest korzystne zarówno dla deweloperów, którzy chcÄ… sprzedać swoje mieszkania, jak i dla klientów, którzy mogÄ… skorzystać z rzÄ…dowego kredytu. Ale trzeba uważać, bo pieniÄ…dze przekazywane deweloperowi jako opÅ‚aty za „prace dodatkowe” nie podlegajÄ… przepisom ustawy deweloperskiej. W rezultacie klienci dewelopera mogÄ… być pozbawieni ochrony.

Zobacz też: Jest źle. Ceny mieszkań rosną, a liczba nowych lokali maleje

Ryzyko jest spore

Serwis Money.pl przywoÅ‚uje sytuacjÄ™ sprzed dwóch lat. Wtedy to prokuratura oskarżyÅ‚a dewelopera budujÄ…cego Osiedle DÄ™bowe w Kaliszu o wyÅ‚udzenie niemal 10 milionów zÅ‚otych oraz o niezÅ‚ożenie wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci jego spółki. OkazaÅ‚o siÄ™, że w momencie sprzedaży mieszkaÅ„ deweloper miaÅ‚ już dÅ‚ugi i nie ujawniÅ‚, że Å›rodki wpÅ‚acane przez klientów trafiajÄ… na jego konto, a nie na rachunek powierniczy. I tu ciekawostka – proces dewelopera rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ dopiero w czerwcu 2023 r.

Może Cię zainteresować:

Komentarze