Ponad 4 tys. nieruchomości w jednych rękach. Nie zgadniecie w czyim posiadaniu się znajdują

Watykan to wyjątkowe miejsce z kilku powodów. To najmniejsze państwo na świecie, z najmniejszą liczbą ludności. Jednak przede wszystkim to siedziba głowy Kościoła katolickiego. Okazuje się, że jest jeszcze jeden ciekawy fakt dotyczący Watykanu i związany jest z branżą… nieruchomości.

Watykan posiada ponad 4 tys. nieruchomości

Watykan kojarzy nam się przede wszystkim jako siedziba papieża, a także najmniejsze państwo na świecie. Najmniejsze nie znaczy najbiedniejsze. Najnowszy raport Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej wykazał bowiem, że Watykan jest w posiadania ponad 4 tysięcy nieruchomości. W głównej mierze na te zasoby składają się mieszkania i lokale komercyjne w kamienicach, ale także biblioteki czy garaże. Ponad 90% nieruchomości, będących w posiadaniu Watykanu, znajduje się w Rzymie. Kilka jest w Asyżu, Padwie, Frosinone, Padwie, czy w Viterbo. Pozostałe rozsiane są po Francji, Szwajcarii, a nawet Wielkiej Brytanii. Łączenie to słynne miasto-państwo jest w posiadaniu 4072 nieruchomości. Łączna powierzchnia lokali należących do Watykanu to prawie 1,5 mln metrów kwadratowych. Liczby robią wrażenie, ale rzeczywistość okazuje się mniej kolorowa.

Zobacz też: Popularna platforma handlowa pod lupą regulatora finansowego. O co poszło?

Watykan to hojny płatnik

Ciekawostką jest, że jedyni 19% watykańskich nieruchomości wynajmowanych jest na ogólnych zasadach rynkowych. 12% wynajmowanych jest na specjalnych, korzystniejszych warunkach, Natomiast 69% nieruchomości jest udostępniania gratis. Jednak jak wynika z raportu APSA dobre czasy, gdzie tyle lokali udostępnianych jest bezpłatnie, powoli mijają. Za kadencji papieża Franciszka, powoli odchodzi się od darmowego przekazywania do użytku dużych powierzchni np. urzędom. W to miejsce Watykan skupia się na odrestaurowywaniu porzuconych i zaniedbanych lokali. Mimo to dla budżetu włoskiego to wciąż hojny płatnik. Jak pokazał raport APSA, w 2022 roku Watykan wpłacił do budżetu Włoch ponad 6 mln euro podatku od nieruchomości. Przedstawiciele kościoła chwalą się, że publikacja takich danych i opracowań buduje pozytywny wizerunek instytucji. Czyni ją bardziej przejrzystą w kwestii majątku, jakim dysponuje kościół.

Może Cię zainteresować:

Komentarze