Galerie handlowe powoli wymierają. Dlaczego molochy są burzone i co powstaje na ich miejscu?

Jeszcze 15-20 lat temu galerie handlowe powstawały w polskich miastach jak grzyby po deszczu. Był to swego rodzaju wyznacznik oraz symbol naszego rozwoju i doganiania zachodniej Europy. Dziś doczekaliśmy czasów, gdzie duże miasta burzą popularne niegdyś obiekty. Dlaczego tak się dzieje?

Galerie handlowe to przeżytek?

Galerie handlowe wykończyły niejeden lokalny biznes. Dla małych prywatnych przedsiębiorców to była potężna konkurencja. Jednak dla konsumentów skupienie kilkudziesięciu sklepów z różnej branży w jednym miejscu, było wygodnym rozwiązaniem. Dodatkowo po zakupach można udać się do kina lub na food court, żeby coś przekąsić. Coś co kiedyś robiło na nas wrażenie i skupiało tłumy konsumentów, dziś zdaje się odchodzić do lamusa. Media lokalne coraz częściej informują o tym, że popularne niegdyś galerie handlowe są burzone. Centrum handlowe Plaza w Krakowie już zostało zrównane z ziemią. Podobny los prawdopodobnie czeka galerię handlową Malta we Poznaniu, której właściciel złożył wniosek o zgodę na wyburzenie. W marcu bieżącego roku we Wrocławiu zamknięte zostały słynne Arkady. Podobny los spotyka również wiele domów towarowych oraz kin. Zwykle w ich miejscu budują się bloki mieszkalne.

https://twitter.com/BIPolska/status/1688061225593458688

Zobacz też: Dyskryminacja posiadaczy elektryków w galeriach handlowych coraz powszechniejsza. Czy to zgodne z prawem?

Przyczyny kryzysu galerii handlowych

Co się stało, że niegdyś tak popularne miejsca jak galerie handlowe, domy towarowe, czy kina są zamykane i burzone? Dla wielu z tych miejsc, przysłowiowym gwoździem do trumny okazała się pandemia i wynikające z niej liczne ograniczenia i zakazy, które uniemożliwiały ich odwiedzanie. Kiedy minęła pandemia, wydawało się, że to w końcu moment wytchnienia i odrabiania strat. Niestety zaraz potem pojawił się kryzys gospodarczy i inflacja, co zmusiło nas do oszczędzania. Dodatkowo w trakcie pandemii wielu konsumentów przyzwyczaiło się do zakupów w internecie. Ta opcja jest wygodniejsza i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Często przyczyną kłopotów dużych centrów handlowych jest konkurencja. W ich bliskim sąsiedztwie powstają podobne obiekty. Zwykle jeden z nich zwyczajnie przegrywa rywalizację, przez co właściciel decyduje się na zamknięcie lub rozbiórkę.

Może Cię zainteresować:

Komentarze