Nowe domy i mieszkania: ich liczba maleje. Wyraźne tąpnięcie u deweloperów

W lipcu br. rozpoczęto budowę 16195 mieszkań i domów. To wzrost o 0,3 proc. względem rozpoczętych projektów w czerwcu. Z kolei rok do roku jest to spadek o 0,5 proc.

Miniony miesiąc stanął pod znakiem lekiego wzrostu mdm liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, ale charakteryzował się spadkiem wydawanych pozwoleń na budowę i lokali oddanych do użytkowania.

Kłopoty deweloperów

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący budownictwa mieszkaniowego nie poprawił pesymistycznej wymowy inwestycyjnego obrazu rynku pierwotnego w ostatnich miesiącach. Z danych jednoznacznie wynika, że od początku 2023 roku w Polsce rozpoczęto budowę 102 tys. lokali, co daje wynik aż o jedną czwartą gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Jeszcze gorzej wypadają tu sami deweloperzy z wolumenem mieszkań rozpoczętych na poziomie 57 tys., o 28 proc. gorszym licząc rdr. Tym samym rynek w dalszym ciągu nie może zdobyć się na bardziej zdecydowane odreagowanie trwającego marazmu, co niestety bardzo słabo rokuje podaży nowych mieszkań w kolejnych miesiącach – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

A jak liczbowo prezentują się mieszkania? Liczba lokali oddanych do użytku w lipcu 2023 roku odnotowała ogólny spadek rzędu 20,2 proc. względem poprzedniego miesiąca, oraz spadek na poziomie 16,9 proc. r.d.r. W lipcu 2023 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 9298 jednostek. To aż o 30 proc. mniej w porównaniu z czerwcem bieżącego roku.

Ze wszystkich trzech kategorii danych sygnalnych GUS budownictwa mieszkaniowego najlepiej prezentowały się statystyki lokali oddanych do użytkowania, nieco mniej istotne dla oceny bieżącej koniunktury. Jednakże w lipcu i w tym przypadku nastąpił zauważalny regres. – Wynik ogółem na poziomie 14,5 tys. jest rekordowo niski, słabszy o około jedną piątą zarówno w relacji rdr jak i mdm. Rezultat od początku roku na poziomie 126 tys. oddanych lokali jest podobny do uzyskanego rok wcześniej, jednak najprawdopodobniej lipiec zapoczątkował tu nową tendencję spadkową – tłumaczy Jarosław Jędrzyński.

Zobacz też: Ceny mieszkań w lipcu: drogo, coraz drożej. Mamy najnowsze dane!

Mniej wydanych pozwoleń na nowe mieszkania

Jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w lipcu 2023 roku, GUS informuje o spadku rzędu 8 proc. (w porównaniu z czerwcem br.) oraz ponad 14 proc. spadku (porównując liczbę wydanych pozwoleń z lipcem 2022 r.). Zdaniem eksperta serwisu RynekPierwotny.pl. wynik ogółem na poziomie 19 tys. decyzji administracyjnych jest zarówno rok do roku jak i miesiąc do miesiąca słabszy, odpowiednio o 14 i 8 procent. Z kolei rezultat za siedem tegorocznych miesięcy na poziomie 131 tys., jest o blisko jedną trzecią gorszy od osiągniętego w analogicznym okresie 2022 r.

Podkreślmy, że w przypadku samych deweloperów wynik z lipca na poziomie niespełna 12 tys. pozwoleń należy do kategorii najsłabszych w ostatnich latach. Z kolei liczba 85 tys. decyzji uzyskanych od początku roku oznacza regres w stosunku do analogicznego okresu ub. roku rzędu aż 65 proc.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.