Mamy dane z Indeksu Nastrojów Deweloperów. Czego możemy się po nich spodziewać?

W styczniu 2023 r. większość deweloperów spodziewała się stabilizacji cen mieszkań, choć zauważalny jest także wzrost liczby tych, którzy przewidują ich wzrost.

Indeks Nastrojów Deweloperów to realizowane przez portal Tabelaofert.pl oraz Rednet Property Group badanie przewidywań deweloperów dotyczące cen mieszkań oraz dynamiki sprzedaży w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Przeprowadzane jest ono w miesięcznym cyklu wśród dyrektorów sprzedaży firm deweloperskich. Ankieta składa się z dwóch pytań: Czy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy sprzedaż mieszkań wzrośnie, spadnie, czy pozostanie bez zmian, a także czy ceny mieszkań w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wzrosną, spadną, czy pozostaną bez zmian. Na podstawie odpowiedzi obliczana jest średnia arytmetyczna. Dodatnia wartość wskazuje, że większość ankietowanych spodziewa się wzrostu cen i/lub sprzedaży.

Ceny mieszkań nie ulegną zmianie?

Spójrzmy na najnowsze dane. Większość ankietowanych, bo aż 60,7 proc., przewiduje brak zmian cen mieszkań. Jednocześnie rośnie grupa deweloperów, którzy prognozują wzrost cen – w styczniu odsetek ten wyniósł 39,3 proc. w porównaniu do 34,5 proc. w grudniu.

W grudniu ub.r. spadków cen spodziewało się 2,3 proc. badanych, natomiast w styczniu – już żaden. Z pewnością wpływ na ten stan rzeczy ma ogłoszenie nowego programu mieszkaniowego, który podbija oczekiwania deweloperów. Wskaźnik dotyczący sprzedaży mieszkań w grudniu był ujemny, ale w styczniu wrócił na plus, co pozwala prognozować wzrost sprzedaży mieszkań w kolejnych miesiącach. Wielu z nich ma tez nadzieję na stabilizację w sprzedaży.

Dla porównania, odsetek firm spodziewających się spadków zmniejszył się. W efekcie tego w styczniu już 22,6 proc. ankietowanych firm przewidywało wzrosty (tymczasem w grudniu było to mniej niż 14 proc.).

Zobacz też: Nadchodzi największy kryzys na rynku nieruchomości od 17 lat

Umiarkowany optymizm

Warto też zauważyć, że odsetek respondentów przewidujących spadki w sprzedaży spadł poniżej 10 proc., a więc po raz pierwszy od października ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów wzrost optymizmu u deweloperów po części wynika z zapowiedzi nowego programu mieszkaniowego, który będzie kontynuacją „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Jednocześnie oferta mieszkań się odbudowuje, a w poprzednich miesiącach brak produktu był ograniczeniem dla dalszego wzrostu sprzedaży.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx