Nadchodzi największy kryzys na rynku nieruchomości od 17 lat

Niemiecki bank, który boryka się z trudnościami związanymi z ekspozycją na amerykański rynek nieruchomości biurowych, ostrzega, że sektor ten może znaleźć się w trudnej sytuacji.

Według przedstawicieli instytucji, może to przerodzić się w „największy kryzys na rynku nieruchomości od czasów kryzysu finansowego w 2008 roku”.

Robi się niebezpiecznie

Symptomy narastających problemów już są widoczne. Agencja Fitch obniżyła rating jednego z nowojorskich banków do poziomu „śmieci”. Jako powód wskazano powiązania z sektorem nieruchomości komercyjnych. Poważne trudności dotyczą również banków z Japonii i Niemiec.

New York Community Bank (NYCB), amerykański bank regionalny, zmaga się z poważnymi kłopotami. Jego akcje spadły o ponad 60 proc. w zaledwie 2 tygodnie i notowane są na najniższym poziomie od 1997 roku. Powodem są pożyczki związane z rynkiem nieruchomości komercyjnych w USA. Fatalne inwestycje związane z amerykańskimi biurowcami spowodowały, że bank odnotował nieoczekiwanie wysoką stratę za IV kwartał 2023 roku. NYCB otrzymał już trzy obniżki ratingu kredytowego, co wzbudza obawy o jego niewypłacalność.

I tak, Morningstar obniżył ocenę kredytową NYCB, wskazując na nadmierną ekspozycję na amerykańskie nieruchomości komercyjne. Renomowane agencje Moody’s oraz Fitch również obniżyły ocenę NYCB, określając go jako „śmieć”. Moody’s stwierdziło, że bank boryka się z licznymi problemami finansowymi, zarządczymi i związanymi z zarządzaniem ryzykiem. Grupa ratingowa oceniła, że bank nie ma wystarczających rezerw na pokrycie potencjalnych strat kredytowych.

Nic więc dziwnego, że NYCB podejmuje działania w celu naprawy swojego wizerunku. Tuż przed publikacją złych wyników finansowych dosżło do zwolnienia dyrektora finansowego firmy. Nowy prezes, Sandro DiNello, zapowiedział koncentrację na zmniejszeniu ekspozycji na nieruchomości komercyjne oraz rozważenie sprzedaży problematycznych pożyczek.

Zobacz też: Ben Armstrong ma śmiałą teorię. „BitBoy” przewiduje ugodę Ripple z SEC

Co czeka globalny rynek nieruchomości?

Tymczasem problemy amerykańskiego sektora nieruchomości komercyjnych przenoszą się na inne kontynenty. Jak się okazuje, obawy dotyczące niewypłacalności banków dotyczą również zagranicznych instytucji udzielających pożyczek związanych z budynkami biurowymi w USA. Jednym z takich podmiotów jest japoński bank Aozora. Niecałe 7 proc. jego portfela kredytowego jest narażone na nieruchomości komercyjne w USA, co może skutkować całoroczną stratą. Analitycy Aozora przewidują, że stabilizacja na rynku nieruchomości biurowych w USA może zająć nawet dwa lata. Niemiecki Deutsche Pfandbriefbank, z 15 proc. pożyczek powiązanych z nieruchomościami komercyjnymi w USA, również wyraża pesymizm co do sytuacji, określając ją jako „największy kryzys na rynku nieruchomości od czasów kryzysu finansowego”.

Problemy nieruchomości komercyjnych w USA przenoszą się do sektora bankowego na globalną skalę, co jest efektem wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych do najwyższego poziomu od 23 lat oraz niskiego obłożenia biur w związku z popularnością pracy zdalnej.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hshsh
Hshsh
13 dni temu

Teraz rozumiecie dlaczego trzeba wrócić do biur z pracy zdalnej? Rozumiecie kto za ttm powrotem lobbuje? Banki i właściciele biurowców bo im się biznes nie spina.

Edward
Edward
11 dni temu
Odpowiedz do  Hshsh

Donald zostal prezydentem w 2016….
Co ty bredzisz?

Lechu
Lechu
12 dni temu

Standardowo jak Donald i jego ekipa dochodzi do władzy to zaczyna się jakiś kryzys, to samo było w 2008 roku

Andrzej
Andrzej
12 dni temu
Odpowiedz do  Lechu

Standardowo jak ryży dochodzi do władzy to nie ma nic pieniędzy zaczyna się kryzys.

bareja
bareja
11 dni temu
Odpowiedz do  Andrzej

Czym Tusk zastąpił program mieszkaniowy PiS Kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania? NICZYM! Obiecał wybierzcie nas a będzie w 100 pierwszych dni zerowy kredyt. Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział

Seez
Seez
10 dni temu
Odpowiedz do  bareja

I bardzo dobrze że niczym nie zastąpił.

Kolegga
Kolegga
10 dni temu
Odpowiedz do  bareja

I dobrze akurat. Precz z socjalem

grek_pl_zorba
grek_pl_zorba
12 dni temu
Odpowiedz do  Lechu

Ale głupoty! Temat dotyczy USA. A to Tusk przecież jest decydentem tego banku.
Jakby Morawiecki był to o katastrofie nie usłyszelibyście wogóle. A kryzys zmiótłby was z waszymi domami, zanim byście o tym przeczytali.

Maniek
Maniek
12 dni temu
Odpowiedz do  grek_pl_zorba

Tusk i Morawiecki to jedna liga … PO ,PiS ,PSL i cała ta cholota są siebie warci żadna z tych partii nie jest dla Polaków

Janek
Janek
11 dni temu
Odpowiedz do  Lechu

Lecz się człowieku prądem, a nie psuj tuszu.

Piotr
Piotr
11 dni temu
Odpowiedz do  Lechu

standardowo jak pis rozpierdoli kasę to po ma problem z kryzysem – przez pisowców-rozczeniowców P

Biała szkapa Donalda
Biała szkapa Donalda
11 dni temu
Odpowiedz do  Piotr

PO najpierw wącha, gdzie jest kasa po poprzednikach, a jak już wie, to kasa raz dwa znika i jest kryzys.

Biała szkapa Donalda
Biała szkapa Donalda
11 dni temu
Odpowiedz do  Lechu

Donald swoje musi wziąć, dlatego on nawet nie dopuszcza budżetu bez deficytu do swojej rudej główki. A jeśli taki budżet jakikolwiek poprzednik by mu zostawił, to on raz dwa taki deficyt by wykazał. Tylko musi najpierw wiedzieć „ile tych pieniędzy tak na prawdę jest i gdzie one są…”. To są jego słowa z jego expose.

Lukasz
Lukasz
10 dni temu
Odpowiedz do  Lechu

1. Przecież to jest w Ameryce 2. systemowo kruszą się najbardziej zadłużeni z powodu wysokich stop. Wszyscy widzimy to czego w prasie jeszcze nie piszą, a mianowicie pełne półki w sklepach. Poczekajcie na domino.. a nie tam Donald na amerykańskim rynku nieruchomości komercyjnych

Ryszard
Ryszard
12 dni temu

to chyba dobrze.Wkońcu kilku złodzieji deweloperów u nas zbankrutuje i w tym upadającym kraju niżu demograficznego wkońcu ceny mocno spadną,bo tak realnie powinny.

Pawel
Pawel
12 dni temu
Odpowiedz do  Ryszard

Tfusk już się postara żeby niż demograficzny uzupełnić imigrantami z Somalii, nic nie stanieje dla Polaków za jego rządów.

Takijden@a.pl
Takijden@a.pl
11 dni temu
Odpowiedz do  Pawel

Tobie chyba rządy się pomyliły, kto inny sprzedawał wizy inżynierom w Afryce.

Zatroskana Polka
Zatroskana Polka
11 dni temu

Noo niestety nie ma logiki w wypowiedziach tylko hejt
Czyżby to nasza cecha narodowa?
I właśnie dlatego w EUROPIE będzie wojna
NIE UNIKNIONE
brak solidarności,puste hasła bez pokrycia, bzdurna rywalizacja zamiast konsolidacji ,dostaniemy po czterech literach, ale mocno na to pracujemy .

Zygmunt58
Zygmunt58
11 dni temu

Jest Donald są i problemy i brakuje pieniędzy juz na wszystko! Po wstrzymaniu programu „laptopów dla ucznia”, kolejnego programu „inwestycji strategicznych” wspomagającego budowe szkół, przedszkoli czy stadionów wczoraj ogłoszono że rząd zawiesza kolejny program „budowy 100 obwodnic”. Polacy do nocy stali za Hołownią z TVNu a dostali biedę Tuska

Roman
Roman
11 dni temu
Odpowiedz do  Zygmunt58

Pajacu nie rozumiesz, że teraz będziesz płacił za 8 lat rządów PIS który porozkradał naszą kasę??!! Skąd myślisz jakikolwiek q..a rząd ma za ten burdel zapłacić?!?! Teraz będziesz miał minimum 8 bardzo chudych lat bo inaczej przekroczysz deficyt budżetowy i nie będzie kasy nawet na emerytury!!!!

Arek
Arek
11 dni temu
Odpowiedz do  Roman

Bredzisz

no NAME
no NAME
11 dni temu
Odpowiedz do  Zygmunt58

Dorze niech idzie kryzys zapomnieli co Tusk zrobił 8lat temu przyda się durniom co na niego głosowali kopniak w dupe i bieda. Laptopów nie daje bo prac do domu nie daje tak się tłumaczy. hehehe

Seba
Seba
11 dni temu
Odpowiedz do  no NAME

Chcesz laptopa to se k##wa kup a nie liczysz na drapane.

Pawel
Pawel
10 dni temu

Kryzys ma to do siebie ze nie jest widoczny i ludzie nie sa na niego gotowi

24
0
Dodaj komentarzx