Kredyt 2%. Zobacz jakie są pułapki

Program „Bezpieczny kredyt 2%” ma ruszyć z początkiem lipca. Zanim zdecydujesz się z niego skorzystać, zobacz, jakie są pułapki tego rozwiązania

Kredyt 2% jako duma partii rządzącej

PO fiasku programu „Mieszkanie Plus” i decyzji ministra Waldemara Budy o jego zamknięciu, na pierwszym planie znalazł się właśnie „Bezpieczny kredyt 2%”. Czy rzeczywiście jest on całkowicie bezpieczny? Jednym z głównych założeń tego rozwiązania jest dopłata do kredytu na pierwsze mieszkanie beneficjentom, tak, aby odsetki wynosiły tylko 2%. Czy zainteresowani powinni się liczyć z haczykami? Z pewnością warto posiadać pewne informacje przed decyzją.

Zobacz też: Zdolność kredytowa w „Bezpieczny kredyt 2%”. Zobacz rekomendację KNF

Zasady i wyjątki

Rząd jasno określa zasady co do osób, które mogą skorzystać z programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Po pierwsze muszą być to osoby, które nie ukończyły 45. roku życia. Następnie nie mogą one posiadać żadnych praw nieruchomości, ponieważ pomoc ma dotyczyć jedynie pierwszego mieszkania lub domu. Od tych zasad jednak są również wyjątki. Na przykład, kiedy własność posiadanej nieruchomości nie przekracza 50%. Innym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nieruchomość została odziedziczona i zbyta, gdy właściciel miał mniej niż 18 lat. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dokładnie opisuje przypadki odstąpienia od zasad.

Źródło: gov.pl

Tego należy się spodziewać po uruchomieniu programu „Kredyt 2%”

Choć oferta rządowa brzmi kusząco, należy pamiętać, że skoro zdolność kredytowa wielu Polaków się zwiększy, to i popyt na nieruchomości wzrośnie. Jeżeli zaś nagle pojawi się na rynku duża grupa szukających, mieszkania będą droższe. Możemy się spodziewać, że wzrost cen będzie dotyczył nieruchomości do 600 tysięcy złotych. Stąd może być trudność ze znalezieniem swojego wymarzonego „M”. Oprócz tego oferta na rynku może być niewystarczająca, ponieważ, według specjalistów, zainteresowani zabrali się za zakupy już teraz, aby takich sytuacji uniknąć. Nie jest także tajemnicą że ceny nieruchomości są tym wyższe, im bliżej do startu programu.

Kredyt 2% oto pułapki

Czego się nie mówi o warunkach kredytu? Tego, że niekoniecznie odsetki wyniosą 2%. W warunkach określonych przez rząd jest opisane, że banki mają prawo doliczyć do raty marżę, prowizję i inne opłaty (jak na przykład ubezpieczenie). Oprócz tego kredytobiorca 10-letnią dopłatę będzie mógł, właściwie stracić w każdej chwili. Na przykład wtedy, gdy nabędzie inną nieruchomość lub wynajmie lub użyczy mieszkanie lub dom objęty kredytem. Warunki określają również, że beneficjent nie może opuścić gospodarstwa domowego na dłużej niż 12 miesięcy. Chyba że drugi kredytobiorca będzie nadal prowadzić gospodarstwo domowe. Właściciel straci również dopłaty, gdy będzie chciał spłacić zobowiązanie przed terminem. Zatem zanim zdecydujemy się skorzystać z programu, należy dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy gotowi na warunki określone przez rząd.

Może Cię zainteresować:

Komentarze