Orlen wybudował pracowniczą wioskę baraków. Zobacz galerię

Niemal 6 tysięcy zagranicznych pracowników zamieszka w kontenerowym miasteczku, którego wybudowanie zlecił Orlen.

Orlen stworzył pracownicze miasteczko

Potrzeba wybudowania miasteczka pracowniczego powstała przy realizacji projektu „Olfeiny III” Jest to największa, petrochemiczna inwestycja w Europie. Za instalację odpowiada firma Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas. Dzięki temu, za trzy lata, emisja dwutlenku węgla na tonę produktu zmniejszy się aż o 30% Jak donosi portal cire.pl:

„Produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin, będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.”

W związku z realizacją tak dużej inwestycji pojawiła się potrzeba zatrudnienia tysiąca nowych pracowników. Stąd decyzja o budowie miasteczka robotniczego. Bazuje ono na kontenerowych modułach, tworząc ogrodzoną wioskę mieszkalną.

Zobacz też: Szukasz nieruchomości? Świetna wiadomość, Mick Jagger sprzedaje dom. Wystarczy, że dysponujesz taką kwotą

Jak wygląda miasteczko zamówione przez Orlen?

Wioska zamówiona przez Orlen znajduję się na terenie inwestycji „Olfeiny II” i zajmuje 7,8 ha. Sama liczba kontenerów robi wrażenie, bo aż 2,5 tysiąca, a ich łączna powierzchnia to 37 tys. m2. Za budowę wioski odpowiada między innymi firma Modular System. Ma się tam znaleźć miejsce dla 6 tysięcy pracowników z Azji (między innymi z Korei, Indii, Malezji i Pakistanu). W skład wioski wejdzie 14 dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców będą cztery stołówki, pralnia, biura dla policji i administracji. W pokojach znajdują się dwupiętrowe łóżka i metalowe szafy. Łazienki i kuchnia znajdują się na korytarzach. Atrakcjami będą boisko do koszykówki i krykieta. Obiekt będzie miał również swoją ochronę zapewnioną przez sam Orlen (Orlen Ochrona) oraz zespół medyczny z karetką.

Źródło: modularsystem.pl

Sprzeciw mieszkańców

Osobną kwestią są nastroje mieszkańców Płocka. Obawiają się oni napływu sześciu tysięcy obcokrajowców. Z pewnością napływ cudzoziemców odbije się na Płocczanach. Również okoliczni przedsiębiorcy mają obawę, że taki napływ spowoduje straty w ich biznesach. Wykonawcy jednak uspakajają:

„Wszyscy pochodzący z zagranicy pracownicy na budowie kompleksu Olefiny III to osoby, które są zatrudniane na podstawie wizy pracowniczej i pozwolenia na pracę. Osoby z zagranicy, pracujące przy tej inwestycji, są pełnoprawnymi pracownikami. Są to pracownicy kontraktowi, legalnie zatrudniani, zgodnie z polskim prawem. Nie są nielegalnymi imigrantami„- powiedział Jakub Zgorzelski, dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas, w rozmowie z PAP.

Może Cię zainteresować:

Komentarze