Kolejne problemy dewelopera. Obrót akcjami ponownie zawieszony, a prezes pod nadzorem policji

Po tym jak media poinformowały, że prezes Evergrande Hui Ka Yan jest pod nadzorem policji, spółka zawiesiła obrót akcjami na giełdzie. To nie pierwszy przypadek zawieszenia akcji Evergrande. Podobna sytuacja miała miejsce w marcu ubiegłego roku, a wznowiono je dopiero 28 sierpnia, po blisko 17 miesiącach przerwy.

Akcje Evergrande zawieszone. Problemy dewelopera się piętrzą

Giełda w Hongkongu poinformowała, że w czwartek akcje chińskiej grupy Evergrande zostały zawieszone. Według Bloomberg News, policja zatrzymała prezesa Evergrande Hui Ka Yana i aktualnie jest pod nadzorem organów ścigania. Przed zawieszeniem, w środę akcje Evergrande były wyceniane na giełdzie w Hongkongu na 32 centy.

Na początku tego miesiąca Evergrande opóźniło spotkanie z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. To nie pierwszy przypadek zawieszenia akcji Evergrande. Wcześniej spółka zawiesiłą obrót w marcu ubiegłego roku i wznowiła go dopiero 28 sierpnia, po 17 miesiącach przerwy. To nie jedyny problem spółki na giełdzie. Niedawno Reuters informował, że chiński organ nadzoru nad papierami wartościowymi prowadzi dochodzenie w sprawie Evergrande, w związku z podejrzeniem naruszenia zasad ujawniania informacji. W zeszłym tygodniu policja zatrzymała kilku pracowników firmy z działu zarządzania majątkiem.

Zobacz też: Firmy budowalne mają poważne kłopoty. Kontrakty przynoszą coraz większe straty

Lawina problemów Evergrande

Sytuacja chińskiego dewelopera jest w ostatnim czasie fatalna. W sierpniu Evergrande złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o ochronę przed upadłością. Firma skorzystała z rozdziału 15, który umożliwia amerykańskiemu sądowi upadłościowemu interweniowanie w transgranicznych sprawach upadłościowych z udziałem zagranicznych spółek przechodzących restrukturyzację. Evergrande zbankrutowało w 2021 r. W marcu firma ogłosiła program restrukturyzacji zadłużenia po trudnościach z dokończeniem projektów i spłatą dostawców i pożyczkodawców.

Pod koniec środy Evergrande zgłosiło stratę przypisaną akcjonariuszom w wysokości 33 miliardów juanów (4,15 miliarda dolarów) za ostatnie sześć miesięcy. Strata operacyjna wyniosła aż 11,72 miliarda juanów, w porównaniu z 39,36 miliarda w pierwszej połowie 2022 roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze