To najszybciej rozwijająca się gospodarka na świecie. Wzrost ponad 100% do 2028 roku

Potwierdzają się prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który w zeszłym roku umieścił Gujane w gronie państw, które będą rozwijać się w najszybszym tempie. Gospodarka tego kraju nie zwalnia tempa, a według najnowszych analiz jest na najlepszej drodze, by wzrosnąć nawet ponad 100%. Co jest głównym źródłem sukcesu tego państwa?

Gospodarka Gujany rośnie w zaskakującym tempie

W 2022 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy umieścił Gujanę w gronie najszybciej rozwijających się państw, obok Iraku, Kuwejtu czy Indii. Póki co te przypuszczenia się sprawdzają, a jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, będzie jeszcze lepiej. Gujana to małe państwo położone w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Państwo liczy niespełna 800 tys. mieszkańców.

Według najnowszych prognoz PKB Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Gujana do końca roku odnotuje wzrost o 38%. Jednostka badawcza Fitch Solutions, przypuszcza, że ​w tym roku w Gujanie nastąpi gwałtowny wzrost. Firma szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrost gospodarczy tego kraju osiągnie około 115%.

Zobacz też: Warto obserwować nie tylko rynek nieruchomości mieszkaniowych. Ten segment jest równie ważny. Dlaczego?

Główne źródło bogactwo Gujany

Najszybciej rozwijająca się gospodarka świata jest napędzana głównie zyskami z sektora wydobycia i eksportu ropy. Jak twierdzą eksperci, dokładna wielkość wzrostu zależy od tego, jak szybko zostanie uruchomiona dodatkowa produkcja ropy w tym państwie. BMI, jednostka badawcza Fitch Solutions szacuje, że produkcja ropy w Gujanie wzrośnie z około 390 000 baryłek dziennie w tym roku do ponad miliona baryłek dziennie do 2027 r.

Do tak szybkie wzrostu ma się przyczynić otwarcie nowych złóż na morzu w bloku Stabroek, za które odpowiedzialny ma być spółka paliwowa Exxon Mobil. Według Exxon Mobil blok Stabroek w Gujanie to zbiornik ropy naftowej o powierzchni 6,6 miliona akrów u wybrzeży Atlantyku. Według szacunków mieści nawet 11 miliardów baryłek ropy. Ponadto gospodarka Gujany została pobudzona przez inwestycje w transport, mieszkalnictwo i kapitał ludzki.

Może Cię zanteresować:

Komentarze