Irlandia: 80 tysięcy euro za zamieszkanie na wyspach.

Irlandia. Rząd proponuje nawet 80 tysięcu euro za zamieszkanie na jednej z 30 wysp. Zobacz, jakie są warunki.

Irlandia: 30 wysp zaprasza rezydentów

Jak donosi Państwowa Agencja Prasowa, Rząd Irlandii zapowiedział przekazanie nawet 80 tysięcy euro osobom, które zdecydują się zamieszkać na jednej z 30 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Warunki nie wydają się zawiłe. Otóż od beneficjentów wymaga się, aby ci zamieszkali w jednym z lokalnych, opuszczonych domów i odnowili go. Ma to na celu zwiększyć liczbę mieszkańców oraz ożywić turystykę tych miejsc.

Zobacz też: Biuro nieruchomości: Oto 10 oszustw nieuczciwego pośrednika

Malownicze tereny i filmowe obrazy

Oferta rządu jest szeroka. Najbardziej jednak kusi wyspa o nazwie Inis Mor. Tam bowiem został nakręcony film „Duchy Inisherin”, który w 2022 roku został nominowany do Oscara. Wyspa ta jest jedną z trzech wapiennych Wysp Aran, położonych na zachód od irlandzkiego wybrzeża. Miejsca te przyciągają turystów ze względu na swój surowy krajobraz. Jak jednak wygląda tam życie na co dzień?

Irlandia: życie na wyspach

Oferta wydaje się atrakcyjna? Rzeczywiście, piękno surowego krajobrazu może przyciągnąć wielu zaintereswanych. Pytanie jednak, czy są oni gotowi żyć w takich warunkach na stałe? Życie bowiem mieszkańców na co dzień wygląda nieco inaczej, niż w europejskich miastach. Wyspy są niemal całkowicie odcięte od świata zewnętrznego. Nie mają więc stałego połączenia z lądem. Sumarycznie, na tych 30 wyspach mieszka zaledwie niecałe 3 tysiące osób. Są miejsca, gdzie na lądzie mieszkają zaledwie dwie osoby. Z drugiej zaś strony miejsca te przyciągają 30 tysięcy turystów rocznie.

Warunki do spełnienia

Aby móc skorzystać z rządowego dofinansowania należy zakupić lokum na jedej z wysp lub być w trakcie jej zakupu. Dodatkowo nieruchomość ta musi być niezamieszkana od minimum dwóch lat. Na pieniądze z irlandzkiego rządu mogą liczyć zarówno tubylcy, jak i obcokrajowcy. Dla tych drugich wymagane jest pozwolenie na stały pobyt. Dla wszystkich natomiast warunkiem jest zamieszkiwanie wysp przez cały rok. Kuszące?

Może Cię zainteresować:

Komentarze