Chiński gigant ogłosił bankructwo w USA! Jak wpłynie to na światowy rynek?

Chiński gigant nieruchomości, Evergrande, złożył wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 15 w Nowym Jorku. Wydaje się, że firma dąży do ochrony swoich aktywów w Stanach Zjednoczonych przed roszczeniami wierzycieli.

Próby restrukturyzacji i problem z długami Evergrande

Według doniesień, proces restrukturyzacji Evergrande jest już w toku, głównie w Hongkongu oraz na Kajmanach. Wcześniejsze informacje wskazywały na poważne problemy finansowe firmy. We wrześniu 2021 roku pojawiały się sygnały, że Evergrande może stanąć na krawędzi niewypłacalności, mając zobowiązania na kwotę aż 300 miliardów dolarów.

Co więcej, raport finansowy firmy z końca 2021 roku pokazał, że jej kluczowa jednostka miała tylko 32 miliardy dolarów, co stanowiło zaledwie około 10% całkowitej wartości jej zobowiązań.

Wśród licznych spekulacji na temat sytuacji Evergrande, pojawiały się również obawy dotyczące kryptowaluty Tether. Wówczas mówiono, że aż połowa jej aktywów była zabezpieczona poprzez papiery komercyjne i certyfikaty depozytowe.

Jednakże, Tether szybko zdementował te plotki, stwierdzając, że nie posiada żadnych papierów wartościowych ani innych długów wyemitowanych przez Evergrande. Firma podkreśliła, że większość papierów komercyjnych, które posiada, pochodzi od emitentów z ratingiem A-2 i wyższym.

Może Cię zainteresować: Założyciel Cardano przejechał się po Ethereum. „Kompletna porażka”

Kryzys w chińskim sektorze nieruchomości

Sytuacja wokół Evergrande wpłynęła na niepewność inwestorów i wprowadziła wiele zamieszania na chińskim rynku nieruchomości. Wielu ekspertów zastanawia się, jakie będą długoterminowe skutki tej sytuacji dla gospodarki kraju. Chiny od dawna stawiały na boom budowlany jako jeden z filarów swojego wzrostu gospodarczego.

Jednak kryzys wokół Evergrande pokazał, jak delikatna jest równowaga w sektorze nieruchomości. Wielu innych deweloperów może poczuć skutki problemów finansowych giganta. To z kolei może wpłynąć na zaufanie inwestorów do rynku nieruchomości w Chinach.

Dodatkowo, w kontekście globalnym, sytuacja Evergrande jest również obserwowana przez inwestorów z innych krajów. Chociaż chiński rynek nieruchomości jest stosunkowo zamknięty dla zagranicznych inwestorów, wszelkie drgawki w gospodarce tego kraju mają wpływ na światowe rynki finansowe. Wiele firm, które współpracują z chińskimi deweloperami lub dostarczają materiały budowlane, obawia się o konsekwencje kryzysu.

W obliczu tych wyzwań, rząd chiński prawdopodobnie będzie musiał podjąć kroki w celu wsparcia rynku nieruchomości i przywrócenia zaufania inwestorów. Ostatecznie, los Evergrande będzie miał długotrwały wpływ nie tylko na rynek nieruchomości, ale także na globalną gospodarkę.

Zobacz także:

Komentarze