Ceny nieruchomości rosną w zawrotnym tempie. Prognozujemy, co nastąpi w najbliższych miesiącach

Tylko w ostatnim kwartale 2023 roku banki udzieliły klientom kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości ponad 28 miliardów złotych.

Jak oceniają eksperci, ta rekordowa kwota, w połączeniu z programem kredytowym „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” w dalszym ciągu napędza wzrost cen mieszkań.

Cenowy zawrót głowy

W ostatnim roku odnotowano bardzo duże wzrosty cen, szczególnie na rynku wtórnym, gdzie wartość mieszkań wzrosła nawet o kilkadziesiąt procent. Analiza cen za metr kwadratowy w największych miastach może przyprawić o ból głowy, zwłaszcza tych, którzy planują w najbliższym czasie zakup nieruchomości. Nawet zamieszkanie w mieście, z którego od blisko dwóch dekad uciekają mieszkańcy, może stać się luksusem.

Największy boom w ostatnim czasie przeżywa rynek nieruchomości w Krakowie – w ciągu roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście aż o 34 procent. Wartość nieruchomości przekraczających 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy stanowi już znaczną część wszystkich sprzedawanych mieszkań deweloperskich w tym mieście. Bardzo szybki wzrost cen metrażu na rynku wtórnym odnotowano w Łodzi i Wrocławiu – tu średnia cena metra kwadratowego wzrosła o jedną piątą. To zaskakujący trend, biorąc pod uwagę, że Łódź się wyludnia. W przypadku Wrocławia stabilność cen mieszkań na rynku pierwotnym jest zauważalna. W Gdańsku za 1 mkw. na rynku pierwotnym trzeba zapłacić już ponad 15 tysięcy złotych. Natomiast we Wrocławiu na rynku wtórnym ceny wzrosły o 20 procent, a na rynku pierwotnym pozostają bez zmian` i wynoszą około 10 tys. złotych.

Zobacz też: Mieszkania w Polsce sprzedają się tak szybko, jak nigdy dotąd

Co wpływa na ceny nieruchomości?

Podstawowym czynnikiem kształtującym ceny nieruchomości w Polsce jest zrównoważenie między podażą a popytem na rynku. Duży wpływ na wysokość cen ma również ogólna kondycja gospodarcza kraju. Eksperci zwracają również uwagę na decyzje banku centralnego dotyczące stóp procentowych i polityki monetarnej, które mają wpływ na dostępność kredytów hipotecznych.

Zdaniem analityków wzrost cen nieruchomości w Polsce nie zwolni w najbliższej przyszłości, szczególnie w kontekście wprowadzenia nowego programu mieszkaniowego. Jest wielce prawdodobne, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z podobnymi zjawiskami na rynku, co w przypadku „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”, co może skutkować dalszym podnoszeniem cen.

Może CIę zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JK
Noble Member
JK(@jk)
14 dni temu

Podstawowym czynnikiem kształtującym ceny nieruchomości wszędzie – jest zrównoważenie między podażą śmieciowego pieniądza, którego nikt nie chce trzymać w ręce dłużej niż przez krótką chwilę, a popytem na niego na rynku.

Ergo: nie widzimy lasu, bo drzewa nam zasłaniają… 😉

Last edited 14 dni temu by JK
Piotr
Piotr
14 dni temu

Kurwy jebane .

wujek
wujek
12 dni temu
Odpowiedz do  Piotr

Kto

3
0
Dodaj komentarzx