Bezpieczny kredyt 2 proc. zatwierdzony przez prezydenta. Kto może skorzystać i od kiedy można składać wnioski?

We wtorek Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Jednym z najważniejszych elementów Programu Pierwsze Mieszkanie jest Bezpieczny Kredyt 2 proc. Wiele osób, które marzą o własnym mieszkaniu, długo czekały na tę decyzję. Do kogo skierowany jest programy i kiedy można składać wnioski?

Bezpieczny kredyt 2 proc. z podpisem prezydenta

We wtorek 7 czerwca Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Najważniejszy filar Programu Pierwsze Mieszkanie, z którym jest on głównie kojarzony, to Bezpieczny Kredyt 2 proc. Wiele osób wiąże duże nadzieje z tym programem. Jego głównym założeniem jest dopłacanie przez państwo do kredytu przez 10 lat w taki sposób, by przez cały ten okres jego oprocentowanie wyniosło 2%. Z programu będą mogły skorzystać wszystkie osoby do 45 roku życia, które nie mają i nigdy wcześniej nie miały własnego mieszkania. O bezpieczny kredyt będzie można się ubiegać na zakup mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, ale również na budowę własnego domu. Maksymalna kwota bezpiecznego kredytu nie może przekroczyć 500 tys. W przypadku, gdy kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko, będzie to 600 tys.

Zobacz też: Znana sieć sklepów spożywczych z kolejnym rekordem na giełdzie. Akcje spółki przebiją kolejną granicę?

Kiedy ruszy nabór wniosków?

Zanim prezydent złożył podpis pod ustawą, wprowadzającą program Bezpieczny kredyt 2 proc., swoje zainteresowanie udziałem w projekcie zgłosiło już kilka banków. Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego przekazała PAP, że już cztery banki zadeklarowały wprowadzenie w swojej ofercie bezpiecznego kredytu. Fortuna dodała, że w poniedziałek BGK zakończył z tymi placówkami uzgodnienia, dotyczące umowy ws. obsługi produktu. Jak zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, program ma wystartować 3 lipca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii prognozuje, że roczna liczba bezpiecznych kredytów 2 proc. wyniesie średnio ok. 50 tys. Łączna kwota dopłat do rat w latach 2024-2033 ma wynieść prawie 12,5 mld złotych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze