HSBC stracił 200 milionów USD na rynku złota w ciągu jednego dnia
Od dawna wiadomo, że banki inwestycyjne lubią grać all-in. Czasami jednak taka strategia przynosi ogromne straty. Przekonał się o tym bank HSBC, który stracił 200 milionów USD jednego dnia na rynku złota.
HSBC stracił 200 milionów USD jednego dnia
Straty rynkowe HSBC wzrosły do prawie 200 milionów USD jednego dnia w marcu, kiedy ceny złota na różnych rynkach gwałtownie się rozjechały. Informacje te pochodzą z niedawno ujawnionego pisma, jakie bank wysłał do regulatorów w USA. Jednodniowa strata przekroczyła szacowane wartości banku i dodatkowo uwypukliła zawirowania na rynku towarowym zaobserwowane pod koniec marca. Chodzi o sytuację zaznaczoną na poniższym wykresie. W przeciągu zaledwie 8 sesji, cena złota spadła o ponad 13%.
Tragedia banku, gra rynku
Kiedy pandemia koronawirusa spowodowała zatrzymanie globalnej aktywność transportowej, łańcuchy dostaw złota załamały się. U dealerów, którzy wcześniej reklamowali w dużej mierze ceny podobne do ceny spot, ich premia cenowa dramatycznie wzrosła, gdy podaż metalu w różnych lokalizacjach praktycznie spadła do zera.
HSBC jest szczególnie narażony na dyslokacje na rynku złota. Bank jest jednym z największych handlujących metalami szlachetnymi, a jego stosowanie zamiany na fizyczny metal sprawiło, że jest on szczególnie podatny na takie zjawiska rynkowe. Metoda ta pozwala inwestorom na wymianę złota zarówno na rynku nowojorskim, jak i londyńskim.
Kiedy ceny spot w obu miastach uległy rozjechaniu, bank, który jest jednym z głównych rozdających karty na rynku złota, zanotował ogromne straty, gdyż inwestorzy wybierali wymianę swoich kontraktów na złoto fizyczne w mieście, w którym premia była wyższa.
Spadki i wzrosty
W raporcie przesłanym przez HSBC do regulatorów w USA możemy przeczytać:
HSBC zanotował większą niż zwykle stratę z powodu jak dotąd niespotykanej w historii chęci wymiany kontraktów terminowych na złoto fizyczne przez inwestorów. Pandemia COVID-19 zaburzyła procesy produkcyjne i łańcuchy dostaw. Straty wykazane w marcu zostały wykryte po korekcie wycen transakcji.
Jak widać na poniższym wykresie, wycena akcji banku HSBC od wielu miesięcy jest pesymistyczna. Ogłoszone niedawno straty wydają się być zaledwie kroplą w morzu problemów banku.
Cena akcji HSBC od TradingView
Maciej Kmita
Grafika tytułowa tutaj.