HSBC stracił 200 milionów USD na rynku złota w ciągu jednego dnia

Od dawna wiadomo, że banki inwestycyjne lubią grać all-in. Czasami jednak taka strategia przynosi ogromne straty. Przekonał się o tym bank HSBC, który stracił 200 milionów USD jednego dnia na rynku złota.

HSBC stracił 200 milionów USD jednego dnia

Straty rynkowe HSBC wzrosły do ​​prawie 200 milionów USD jednego dnia w marcu, kiedy ceny złota na różnych rynkach gwałtownie się rozjechały. Informacje te pochodzą z niedawno ujawnionego pisma, jakie bank wysłał do regulatorów w USA. Jednodniowa strata przekroczyła szacowane wartości banku i dodatkowo uwypukliła zawirowania na rynku towarowym zaobserwowane pod koniec marca. Chodzi o sytuację zaznaczoną na poniższym wykresie. W przeciągu zaledwie 8 sesji, cena złota spadła o ponad 13%.

Cena złota od TradingView

Tragedia banku, gra rynku

Kiedy pandemia koronawirusa spowodowała zatrzymanie globalnej aktywność transportowej, łańcuchy dostaw złota załamały się. U dealerów, którzy wcześniej reklamowali w dużej mierze ceny podobne  do ceny spot, ich premia cenowa dramatycznie wzrosła, gdy podaż metalu w różnych lokalizacjach praktycznie spadła do zera.

HSBC jest szczególnie narażony na dyslokacje na rynku złota. Bank jest jednym z największych handlujących metalami szlachetnymi, a jego stosowanie zamiany na fizyczny metal sprawiło, że jest on szczególnie podatny na takie zjawiska rynkowe. Metoda ta pozwala inwestorom na wymianę złota zarówno na rynku nowojorskim, jak i londyńskim.

Kiedy ceny spot w obu miastach uległy rozjechaniu, bank, który jest jednym z głównych rozdających karty na rynku złota, zanotował ogromne straty, gdyż inwestorzy wybierali wymianę swoich kontraktów na złoto fizyczne w mieście, w którym premia była wyższa.

Markets Insider

Spadki i wzrosty

W raporcie przesłanym przez HSBC do regulatorów w USA możemy przeczytać:

HSBC zanotował większą niż zwykle stratę z powodu jak dotąd niespotykanej w historii chęci wymiany kontraktów terminowych na złoto fizyczne przez inwestorów. Pandemia COVID-19 zaburzyła procesy produkcyjne i łańcuchy dostaw. Straty wykazane w marcu zostały wykryte po korekcie wycen transakcji.

Jak widać na poniższym wykresie, wycena akcji banku HSBC od wielu miesięcy jest pesymistyczna. Ogłoszone niedawno straty wydają się być zaledwie kroplą w morzu problemów banku.

Cena akcji HSBC od TradingView

Maciej Kmita

Grafika tytułowa tutaj.

Komentarze