Berkshire Hathaway pozbywa się akcji Goldman Sachs
Rynki finansowe są pozbawione sentymentów. Na końcu zawsze liczy się zysk. Właśnie dotarła do nas informacja, że jedna z dłuższych relacji na rynku finansowym została mocno osłabiona. Berkshire Hathaway pozbywa się akcji Goldman Sachs!
Berkshire Hathaway pozbywa się akcji Goldman Sachs
Berkshire Hathaway Warrena Buffetta sprzedało większość udziałów w Goldman Sachs, które fundusz nabył w czasie Globalnego Kryzysu Finansowego w 2009 roku, wynika z pisma nadzorczego opublikowanego w piątek wieczorem. Berkshire ogłosił, że w pierwszym kwartale sprzedał ponad 10 milionów akcji Goldmana, które były warte 2,3 mld USD na koniec ubiegłego roku i stanowił 2,9% całkowitej liczby akcji banku inwestycyjnego. Na koniec kwartału fundusz inwestycyjny pozostawił sobie zaledwie 1,9 mln akcji Goldman Sachs, co stanowi udział mniejszy niż 0,6%. Berkshire zmniejszyło również swój udział w JP Morgan Chase z 1,94% do 1,88 %.
Cena akcji Goldman Sachs od TradingView
Cena akcji JP Morgan Chase od TradingView
Zbycie akcji Goldmana przez Buffetta jest wyraźnym znakiem, który pokazuje, że najwybitniejszy inwestor na świecie (jak określa go część rynku) zamierza wyjść tymczasowo z niektórych inwestycji i przeczekać burzliwy okres poza giełdą. Od początku pandemii koronawirusa, kiedy to rynek akcji w ciągu kilku tygodni zjechał o kilkadziesiąt procent, Berkshire Hathaway nie przeprowadził żadnego dużego zakupu akcji, z których jest znany od lat. Motto funduszu to w końcu „kupuj gdy inni sprzedają”. Sam Buffet zaznacza, że aktualne odbicie na rynku z jakim mamy do czynienia to zasługa bilionów dolarów wpompowanych na rynek przez banki centralnego całego świata.
This time is different
Ogłoszenie sprzedaży akcji banków inwestycyjnych jest również godne uwagi po tym, jak Buffett zwrócił uwagę na różnice między paniką na rynku w 2008 r., w której nabył spore udziały owych firm, a obecnym kryzysem. Na niedawnym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, Buffet przekonywał, że:
Zakres możliwości po stronie ekonomicznej jest wciąż niezwykle szeroki. Nie wiemy dokładnie, co się stanie, gdy dobrowolnie zamkniesz znaczną część swojego społeczeństwa. W 2008 i 2009 roku nasz pociąg ekonomiczny zjechał z torów i był powód, dla którego droga była słaba. . . ale tym razem po prostu ściągnęliśmy pociąg z torów i postawiliśmy go na bocznicy. . . i nie znam dalszych kroków w rozwoju tej sytuacji.
Ratowanie Goldmana
Berkshire przyszedł na ratunek Goldmanowi w 2008 roku, kiedy zainwestował 5 miliardów dolarów, początkowo w akcje uprzywilejowane, podczas paniki wywołanej upadkiem banku Lehman Brothers. Oryginalna inwestycja, która przyniosła Berkshire około 500 milionów dolarów dywidend rocznie, była dla Goldmana kosztowna. W 2013 r. obie strony zgodziły się na nowe warunki, dzięki którym firma Buffetta stała się jednym z największych akcjonariuszy Goldmana. Jak widać, Berkshire Hathaway i Goldman Sachs mają dość długą i owocną historię. Przynajmniej dla jednej ze stron.
Maciej Kmita