Tarcza antykryzysowa | Nowe obietnice na przyszły tydzień

Dzisiaj minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z PAP poinformowała, że tarcza antykryzysowa rozszerzy się o nowe rozwiązania. Mają być one wycelowane w samorządy oraz w większe spółki. Sama Pani wicepremier mówiła także o pomocy dla szeroko rozumianego sektora turystycznego.

Zamówienia publiczne

Branża budowlana nie stanęła, ale nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach jak przed epidemią. W związku z tym, by nie hamować inwestycji oraz nie narażać spółek na wielkie straty, mają zostać wprowadzone nowe rozwiązania. Z wypowiedzi minister możemy się domyślać, że chodzi o uelastycznienie umów między wykonawcami. Ma to prawdopodobnie w teorii pozwolić na zmiany terminów zakończenia prac bez martwienia się o kary umowne.

Wakacje kredytowe coraz bliżej rzeczywistości

Tarcza antykryzysowa miała zapewnić ulgi obywatelom w spłatach zadłużeń. Szczególnie przy tymczasowych „wakacjach kredytowych„, by nie narazić ludzi na jeszcze gorszą sytuacje finansową. Jednak w przeciągu ostatnich tygodni można było usłyszeć głosy niezadowolenia klientów, którzy musieli wręcz walczyć, by móc złożyć wniosek o przesunięcie spłat. Na otuchę tym właśnie klientom mogę zacytować panią minister mówiącą, że „Banki podpisały porozumienie w zakresie udzielania wakacji kredytowych”. Jeżeli jest to prawda, będziemy mogli spodziewać się, że uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia wniosków przez banki stanie się bardziej realne.

Pomoc dla branży turystycznej jest opracowywana w resorcie

Czwartkowa konferencja premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Szumowskiego nie pocieszyła właścicieli hoteli i resortów. Dość ogólnikowo wspomniana kwestia tej grupy oraz prawdopodobne przedłużenie obostrzeń w niektórych zakresach może pogrążyć ich zupełnie. Jednak te ogólnikowo wspomniane plany pomocy dla branży turystycznej mogą być bardziej rzeczywiste niż nam się zdaje. Wicepremier udzieliła paru bardziej konkretnych planów względem tego sektora. Powiedziała, że Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami dla branży turystycznej. Dodała do tego, że chcą przedstawić szczegóły programu pod koniec kwietnia, po uzgodnieniu tego z Ministerstwem Finansów. Prawdopodobnie będzie wtedy też łatwiej określić, czy jakkolwiek realistyczne są plany na tegoroczne wakacje spędzone właśnie w hotelach i resortach.

Komentarze