Senat USA, a kryptowaluty – podsumowanie debaty

575

Dyskusja na poziomie

Tak jak zapowiadaliśmy, wczoraj o godzinie 10:00 czasu wschodnioamerykańskiego w amerykańskim Senacie odbyła się sesja plenarna nt. przyszłości legislacyjnej kryptowalut. Zgodnie z naszymi prognozami i analizami dyskurs stał na bardzo wysokim poziomie. Obecni oratorzy w osobach Jaya Claytona z SEC oraz J. Christopher Giancarlo z CFTC zapewnili, iż amerykańscy nadzorcy są gotowi do porozumienia z rynkiem walut cyfrowych. Wydawać się może, że ekonomiści i politycy z USA wychodzą przed szereg w sprawie opiniowania kryptowalut. Aktualnie w Europie przeważa trend, iż kryptowaluty to nie ekonomiczna i technologiczna szansa, lecz zagrożenie dla finansowego statusu quo. Przygotowaliśmy zestawieniem najważniejszych deklaracji i opinii ze wczorajszego forum.

Senat – ton porozumienia

 1. Urzędy regulacyjne mają obecnie zamrożenie zatrudnienia, więc budżet jest bardzo ograniczony. Jay Clayton sugeruje, że na razie, nie ma potrzeby tworzenia działu tylko w celu regulacji /egzekwowania kryptowalut. Działanie te winny zostać podjęte w ramach istniejących urzędów i komisji.
 2. SEC posiada już zespół, złożony z ekonomistów i specjalistów od technologii, który bada wpływ kryptowalut. Jak później dodano, departament ten poczynił już mierzalny postęp w zapobieganiu oszustwom i użyciu walut cyfrowych w obrocie przestępczym. SEC sugeruje, zatem, że na razie dalsze regulacje nie są konieczne.
 3. Głównym problemem są nadużycia i przestępstwa związane z ICO (Initial Coin Offering). Przewodniczący SEC i CFTC powiedzieli, że wspólnie pracują nad zapobieganiem tego typu praktykom na rynku nieregulowanego crowfundingu. Co ciekawe, przygotowano już w tym zakresie nowelizacje prawa, lecz niezwiązaną bezpośrednio z kryptowalutami.
 4. Bitcoin nie powinien być uważany za akcję, lecze za towar. Jeden z prezesów nawet odnosił się do terminu HODL i co on oznacza. Podkreślając, że jest używany przede wszystkim, jako środek tezauryzacji. Dodał nawet, iż jego 30-letnia siostrzenica posiada Bitcoiny i nie widzi w tym nic złego.
 5. Zapytani o to, czy BTC ma wartość wewnętrzną (instristic value). Jeden z prezesów powiedział, że chociaż nie może zrozumieć szczegółów, wydaje się, że istnieje nieodłączna wartość związana z podstawową technologią Bitcoin. Wartość ta nie jest tylko i wyłącznie skorelowana z popytem i ograniczoną podażą.
 6. Blockchain i kryptowaluty są ze sobą ściśle powiązane, zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące kryptowalut mogą powstrzymać postęp techniczny na polu blockchain.
 7. Kryptowaluty to narzędzie, które może być używane na większą skalę, a nie tylko do handlu i spekulacji.
 8. Rynek kryptowalutowy jest ciągle bardzo mały (od autora: porównując do Forex czy rynku pieniężnego). Potrzebuje czasu, aby się rozwinąć – być może regulacje w ogóle nie będą potrzebne. De facto, rynek sam się reguluje przez dobre praktyki.
 9. W kwestii edukacji potencjalnych inwestorów przewodniczący twierdzą, że społeczność kryptograficzna kształci się sama i całkowicie rozumie ryzyko inwestycyjne. Biblioteki SEC i CFTC otrzymują zapytania o pozycje naukowe związane z kryptowalutami i blockchain.

 

Konkluzja

Podsumowując, w odniesieniu do regulacji, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z pewnością potrzebne jest nowelizacja prawa amerykańskiego w obrębie Initial Coin Offering. Lecz przewodniczący podkreślają, iż przesadne obciążenie legislacyjne może być zgubne dla postępu w technologii blockchain. Edukacja, zrozumienie oraz aktywne badanie wydają się być poprawnym rozwiązaniem sytuacji. Amerykanie zdają sobie sprawę, iż są na czele wyścigu rozwoju rejestrów rozproszonych. Nauczeni doświadczeniem boomu Internetowego z przełomu XX i XXI wieku, analizy wskazują, iż nie podejmą się ryzyka stłamszenia tak chłonnego rynku.

Jako portal BitHub monitorujemy sytuację i badamy sprawę na bieżąco.


Źródła i referencje

 1. Opracowanie własne na podstawie przebiegu debaty w Senacie USA 06.02.2018.
 2. https://medium.com/@jadmubaslat/highlights-from-the-cftc-and-secs-recent-virtual-currencies-hearing-and-my-take-30877e7802cf Podsumowanie debaty.
 3. https://qz.com/1200204/bitcoin-regulation-cftc-and-sec-weigh-in-on-crypto-oversight-at-us-senate-hearing/ SEC i CFTC o kryptowalutach.
 4. https://techcrunch.com/2018/02/06/virtual-currencies-oversight-hearing-sec-cftc-bitcoin/ Tech Crunch pokrywa temat ostatniego dyskursu publicznego.

Tomasz Kurowski

Komentarze