UOKiK nie miał litości i nałożył kilkumilionową karę. Zamiast darmowych próbek, płatna subskrypcja na rok

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Prezes Tomasz Chróstny nałożył ponad 5 mln kary na firmę Natural Pharmaceuticals. Po raz kolejny przyczyną było stosowanie tzw. dakr patterns. Urząd wskazał aż siedem nieuczciwych praktyk, które mogły szkodzić konsumentom.

UOKiK nakłada karę ponad 5 mln zł na Natural Pharmaceuticals

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, zgodnie z którą firma Natural Pharmaceuticals musi zapłacić ponad 5 mln zł kary za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Urzędowi nie spodobała się głównie tzw. dark patterns, które stosowała firma. Schemat polegał na tym, że klient na stronach internetowych firmy konsument mógł dostrzec baner, na którym znajdowała się oferta darmowych próbek suplementów diety. Po kliknięciu w ofertę wyskakiwało okno, ale już nie z ofertą darmowych próbek, a propozycją rocznej płatnej subskrypcji na produkty firmy. Urząd uznał, że zarówno treść jak i forma ofert była praktycznie identyczna, co utrudniało konsumentom ich rozróżnienie. W momencie, gdy klient zamawiał ofertę z przekonaniem, że otrzyma darmowe próbki, faktycznie zamawiał roczną i płatną subskrypcję na suplementy producenta.

Zobacz też: Ford wstrzymuje wielki projekt związany z samochodami elektrycznymi

Manipulacje już od pierwszego kontaktu

Po przeanalizowaniu kampanii reklamowej firmy Natural Pharmaceuticals UOKiK uznał, że

Już pierwszy kontakt konsumentów z ofertą suplementów diety Natural Pharmaceuticals – za pośrednictwem reklamy telewizyjnej, drukowanych kuponów zamówienia, czy stron internetowych – mógł wprowadzać ich w błąd.

Firma twierdziła m. in., że jej produkt może pochwalić się „ponad milionem zadowolonych klientów”. Podczas gdy w rzeczywistości, liczba ta odnosiła się do klientów firmy ogółem. Urząd zarzucił spółce także nieuzasadnione wykorzystywanie autorytetu instytucji publicznych. Firma, zdaniem UOKiK, miała wykorzystywać również rzekome rekomendacje Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dla danego suplementu. 

Kara również dla prezesa zarządu spółki

Opisane wyżej praktyki UOKiK zakwalifikował jak praktyki dark patterns, za co ukarała firmę karą w łącznej wysokości 5 196 840 zł. Dodatkowo urząd nałożył sankcję finansową za umyślne dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorcę przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów na prezesa zarządu spółki. Pełniący tę funkcję Carl Jonas Törnquist musi zapłacić karę w wysokości 110 000 zł. Zgodnie z komunikatem na stronie UOKiK, pouprawomocnieniu się decyzji przedsiębiorca będzie musiał poinformować o niej wszystkich konsumentów, którzy od 14 lutego 2017 r. byli lub są jego klientami, a także zamieścić oświadczenie na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze