Wyścig o AI trwa. Które państwo najszybciej wprowadzi przepisy regulujące sztuczną inteligencję?

Dynamicznie następujące zmiany w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) znacznie komplikują starania rządów w celu uzgodnienia przepisów regulujących korzystanie z tej technologii.

Agencja Reuters przyjrzała się czynnościom podejmowanym przez krajowe i międzynarodowe organy zarządzające w celu uregulowania narzędzi AI. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

„AI to konieczność”

Australijski rząd skonsultował się z głównym australijskim organem doradczym ds. nauki i rozważa kolejne kroki, które mają być podjęte w celu opracowania przepisów dotyczących sztucznej inteligencji.

Podobnie jest w Wielkiej Brytanii – tam Financial Conduct Authority, jeden z kilku państwowych organów regulacyjnych, któremu powierzono zadanie opracowania nowych wytycznych dotyczących AI, skonsultował się z Instytutem Alana Turinga oraz innymi instytucjami prawnymi i akademickimi w celu lepszego zrozumienia wspomnianej wyżej technologii. Już w maju br. podmiot ten zapowiedział, że zamierza zbadać wpływ sztucznej inteligencji na konsumentów, przedsiębiorstwa i gospodarkę oraz czy potrzebne są nowe kontrole.

Z kolei Chiny wydały zestaw tymczasowych środków obowiązujących od 15 sierpnia w celu zarządzania generatywną branżą sztucznej inteligencji, wymagając od dostawców usług przedłożenia ocen bezpieczeństwa i uzyskania zgody przed wypuszczeniem produktów AI na rynek masowy. Po zatwierdzeniu przez rząd cztery chińskie firmy technologiczne – w tym Baidu Inc i SenseTime Group – 31 sierpnia udostępniły publicznie swoje chatboty AI.

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, jej prawodawcy zgodzili się w czerwcu br. na zmiany w projekcie ustawy o sztucznej inteligencji. Będą oni teraz musieli dopracować szczegóły z krajami UE, zanim projekt przepisów stanie się obowiązującym prawem. Wiele wskazuje na to, że kwestiami wymagającymi najbardziej szczegółowych ustaleń będzie rozpoznawanie twarzy i nadzór biometryczny.

W kwietniu br. CNIL – francuski organ nadzorujący prywatność – poinformował, że bada kilka skarg dotyczących ChatGPT po tym, jak chatbot został tymczasowo zakazany we Włoszech z powodu podejrzenia naruszenia zasad prywatności. Dodajmy, że miesiąc wcześniej Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło wykorzystanie nadzoru wideo AI podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., pomijając ostrzeżenia ze strony grup praw obywatelskich.

Tymczasem przywódcy krajów Grupy G7, którzy spotkali się w dniach 19-21 maja 2023 r. Hiroszimie uznali za kluczowe potrzebę zarządzania sztuczną inteligencją i technologiami immersyjnymi. Uzgodniono, że obecni na spotkaniu ministrowie omówią tę technologię jako „proces Hiroszima AI” i przedstawią swoje wnioski do końca 2023 roku.

Zobacz też: Hongkong rzeczywiście staje się kryptowalutową stolicą. Kolejna firma otrzymała licencję

Zakazy to zły pomysł

Irlandia uważa, że generatywna sztuczna inteligencja musi być regulowana, ale organy zarządzające muszą zastanowić się, jak dokonać tego w prawidłowy sposób – zamiast od razu wprowadzać zakazy.

Natomiast Izrael pracował nad przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji przez około 18 ostatnich miesięcy. Jak powiedział w czerwcu br. Ziv Katzir, dyrektor krajowego planowania sztucznej inteligencji w Izraelskim Urzęd ds. Innowacji, chodzi o to, by osiągnąć właściwą równowagę między innowacjami a zachowaniem praw człowieka i zabezpieczeń obywatelskich.

Wiadomo również, że włoski organ ochrony danych planuje dokonać przeglądu innych platform sztucznej inteligencji i zatrudnić ekspertów ds. AI. Przypomnijmy, że ChatGPT stał się ponownie dostępny dla użytkowników we Włoszech w kwietniu – po tym, jak w marcu został tymczasowo zakazany z powodu obaw krajowego organu ochrony danych.

Japonia spodziewa się wprowadzić do końca 2023 r. przepisy, które prawdopodobnie będą bliższe podejściu Stanów Zjednoczonych niż rygorystycznym przepisom planowanym w Unii Europejskiej. Krajowe władze mają nadzieję, że technologia ta pobudzi wzrost gospodarczy i uczyni ją liderem w dziedzinie zaawansowanych chipów.

Jeżeli chodzi o Hiszpanię, tamtejsza agencja ochrony danych poinformowała w kwietniu, że rozpoczyna wstępne dochodzenie w sprawie potencjalnych naruszeń dokonanych przez ChatGPT. Zwróciła się również do unijnego organu nadzorującego prywatność o ocenę obaw dotyczących prywatności związanych z tym narzędziem.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.