Wielka Brytania zainwestuje ponad 350 milionów dolarów w superkomputery! Mają być gotowe już w przyszłym roku. Sztuczna inteligencja w rozwoju
Na globalnym Szczycie ds. Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji (AI), Wielka Brytania ogłosiła, że jeszcze mocniej zainwestuje w temat jakim jest sztuczna inteligencja. Rząd UK zwiększy finansowanie dwóch superkomputerów AI do 300 milionów funtów brytyjskich (1,5 miliarda PLN).
Te superkomputery, nazywane są również zasobami badawczymi sztucznej inteligencji. Mają służyć wspieraniu badań nad tworzeniem bezpieczniejszych zaawansowanych modeli AI, co jest głównym tematem szczytu.
Chodzi o inwestycje w dwa nowe superkomputery. Dadzą one brytyjskim badaczom ponad 30 razy większą moc obliczeniową niż obecnie dostępne publiczne narzędzia do obliczeń AI w kraju. Komputery powinny być gotowe do użytku w połowie 2024 roku.
Planowane jest również wzmocnienie najszybszego komputera Wielkiej Brytanii, którym będzie Isambard-AI. Zostanie on zbudowany przez Hewlett-Packard Enterprise i wyposażony w 5000 zaawansowanych układów AI firmy Nvidia. Druga maszyna, o nazwie „Dawn”, zostanie stworzona we współpracy z firmą Dell i będzie zasilana przez 1000 układów AI firmy Intel. W sierpniu podano, że Wielka Brytania wydała 130 milionów dolarów na układy AI. Zgodnie z ogłoszeniem Wielkiej Brytanii, Isambard-AI będzie w stanie wykonywać ponad 200 „petaflopsów”, czyli 200 000 000 000 000 000 obliczeń (200 kwadrylionów) na sekundę!
Sztuczna inteligencja na ustach polityków
W poście na platformie X, zabrał głos premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak. Skomentował on, że w miarę jak modele AI stają się coraz potężniejsze, ta inwestycja zapewni, że „brytyjska kadra naukowa ma narzędzia potrzebne do tworzenia najbardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji”. Podczas pierwszego dnia szczytu obecna była również wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris. Wcześniej ona i Sunak zgodzili się co do konieczności bliskiej współpracy w zakresie możliwości i ryzyka wynikającego z rozwoju sztucznej inteligencji.
W swoim przemówieniu Harris ostrzegła przed potencjalnymi atakami cybernetycznymi o skali większej niż dotychczas. A także przestrzegła przed bronią biologiczną opracowywaną przy użyciu AI, która może zagrażać życiu milionów ludzi. Podkreśliła, że powyższe kwestie wymagają pilnych działań.
Może Cię też zainteresować: