Warren Buffett reaguje na obniżenie przez Fitch ratingu Stanów Zjednoczonych. Co sądzi miliarder?

Jednym z ważniejszych wydarzeń ostatnich dni było obniżenie przez agencję Fitch ratingu Stanów Zjednoczonych. Wywołało to fale komentarzy i domysłów. Całą sprawę skomentował również Warren Buffett i zrobił to w typowym dla siebie stylu.

Warren Buffett nie martwi się ratingiem USA

We wtorek agencja Fitch obniżyła swój długoterminowy rating dla USA do AA+ z AAA. Firma ratingowa powołała się na „oczekiwane pogorszenie fiskalne w ciągu najbliższych trzech lat”, rosnące zadłużenie i erozję zarządzania. Obniżenie ratingu wywołało wyprzedaż na amerykańskich giełdach. S&P 500 spadł w środę o 1,4 proc. Jak na tę decyzję zareagował znany miliarder Warren Buffett? Dzień przed tym wydarzeniem jego Berkshire Hathaway zakupiła sporo obligacji amerykańskich. Wyrocznia z Omaha skomentowała to wydarzenie w typowy dla siebie sposób: „Są rzeczy, o które ludzie nie powinni się martwić. To jest jedna z nich.” Z drugiej strony Buffett stwierdził, że obawy, które opisała agencja Fitch, są uzasadnione. Dodał również, że nie zgadza się ze wszystkim co robi rząd federalny. Jednak uspokaja, że póki co dolar wciąż jest główną walutą rezerwową dla wielu państw i pomimo obniżenia ratingu USA, nie powinno się to zmienić.

Zobacz też: Barbie na celowniku Ministerstwa Cyfryzacji. „To tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów”

Skutki obniżenia ratingu USA

Agencja Fitch we wtorek obniżyła rating kredytowy USA z poziomu AAA do AA+. Wydarzenie wywołało sporo zamieszania, ponieważ była to dopiero druga taka sytuacja w historii. Właściwie ta decyzja agencji nie powinna zbytnio dziwić. Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone toną w długach. Przed bankructwem uratował je kompromis dotyczący zwiększenia limitu zadłużenia USA. Mimo to, Biały Dom ocenił, że decyzja agencji jest dziwna i bezpodstawna oraz oparta na nieaktualnych danych gospodarczych. Póki co kurs dolara zareagował lekkim spadkiem po ruchu Fitch. Dodatkowo aktualnie USA mają gorszy rating od kilku państw Unii Europejskiej. Na ostateczną ocenę takie wydarzenia trzeba jednak trochę poczekać. Jest zbyt wcześnie, by wydawać ostateczne osądy.

Może Cię zainteresować:

Komentarze