Warren Buffett ostrzega – zbankrutuje jeszcze więcej banków

Warren Buffett ostrzega – zbankrutuje więcej banków a Bitcoin to „żeton hazardowy”

Wyrocznia z Omaha powiedział, że jeszcze więcej banków „zbankrutuje”, ale ludzie nie powinni martwić się o bezpieczeństwo amerykańskich depozytów bankowych.

Warren Edward Buffett(ur. 30 sierpnia 1930 w Omaha) – amerykański inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Dyrektor generalny holdingu Berkshire Hathaway, uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Od lat notowany na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”. W 2023 majątek Buffeta został wyceniony na 108,3 miliarda dolarów.

Bywa nazywany „Wyrocznią z Omaha” lub „Mędrcem z Omaha” i jest znany z wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, pomimo posiadanej fortuny.

Buffet pociesza klientów banków w USA

„Ludzie nie powinni się martwić utratą pieniędzy i depozytów, które mają w amerykańskich bankach, ale informacje stały się bardzo niejasne” – powiedział Buffett w środę CNBC.

„Koszty [Federal Deposit Insurance Corp.] są ponoszone przez banki. Banki nigdy nie obciążały rządu federalnego żadnym kosztem… Nikt nie straci pieniędzy na depozycie w amerykańskim banku”.

Banki źle zarządzają aktywami

Buffett zwrócił uwagę, że obecne zawirowania bankowe nie przypominają środowiska, które wywołało światowy kryzys finansowy w 2008 roku.

„Nie trzeba zamieniać głupich decyzji zarządzających aktywami w panikę wśród obywateli Stanów Zjednoczonych z powodu czegoś, czego nie powinni się bać” – powiedział.

„Bankierzy nie popełnili tych samych błędów, które popełnili w 2008 lub 2009 roku, ale źle zarządzali aktywami i pasywami. Bankierzy byli kuszeni, by to robić od zawsze, a potem ponoszą odpowiedzialność na wielką skalę”.

Mówiąc o inflacji i tym, jak radzą sobie Stany Zjednoczone, Buffett zauważył, że „ekstremalna inflacja jest zawsze możliwa”.

Dodał, że zarówno inflacja, jak i recesja „mogą powodować wiele problemów, a recesja może przerodzić się w depresję”.

„Możesz zakłócić gospodarkę o wiele łatwiej, niż możesz ją z powrotem uruchomić”.

Warren Buffet negatywnie ocenia Bitcoina

W przypadku Bitcoina, który przeżywa powrót zainteresowania a kurs przekracza 30 000 USD, Buffett powiedział, że jego podejście do kryptowalut nie uległo zmianie.

„Coś w rodzaju Bitcoina, to żeton hazardowy” – powiedział Buffett.

„To nie ma żadnej wartości wewnętrznej”.

Po raz kolejny porównał kupowanie Bitcoina do hazardu.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze