W USA upadł kolejny bank, piąty w tym roku. Mamy się czego bać?

Amerykański system bankowy doświadcza kolejnych wstrząsów. W stanie Iowa zamknięto Citizens Bank. Powodem były znaczące straty w sektorze kredytowym. Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC) ogłosiła tę decyzję po szczegółowej analizie bilansu banku.

Kolejny zamknięty bank w tle problemów finansowych

Citizens Bank, działający od 1929 roku, stał się pierwszym bankiem w Iowa zamkniętym od 2011 roku. Tym samym jest to już piąte tego typu zdarzenie w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. Do listy upadłych banków dołączył po instytucjach takich jak Heartland Tri-State, First Republic, Signature oraz Silicon Valley.

Jak podaje Iowa Division of Banking, bank miał około 66 milionów dolarów aktywów. Jego depozyty osiągnęły wartość 59 milionów dolarów na wrzesień tego roku. Podczas kontroli stwierdzono znaczne straty kredytowe, których wcześniej nie wykryto. Bank został uznany za niewypłacalny. Regulatorzy nie podali jednak, które kredyty okazały się niewypłacalne.

Iowa Trust & Savings przejął wszystkie depozyty by uchronić deponentów przed stratami. Dwie z placówek banku Citizens zostaną ponownie otwarte pod nową marką już w poniedziałek.

Zobacz także: Klub piłkarski wprowadza Bitcoin jako płatność. Nie zgadniesz, w jakim kraju…

Branża bankowa pod ciężarem niewypłacalnych obligacji

Problemy w sektorze bankowym USA pogłębia kryzys związany z portfelami obligacji. Wiele banków zmaga się z tą sytuacją przez cały 2023 rok. Przyczyniły się do tego agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Kwestia tak zwanych „niezrealizowanych strat” stała się widoczna po krachu Silicon Valley. W marcu bank ten ogłosił stratę 1,8 miliarda dolarów. Wynikała ona ze sprzedaży części portfela obligacji znajdujących się „pod wodą”.

Z raportu Moody’s wynika, że branża bankowa może mieć do czynienia z niewykorzystanymi stratami sięgającymi około 650 miliardów dolarów. Nie są one obecnie wyceniane według wartości rynkowej. To zjawisko stanowi kolejne wyzwanie dla stabilności finansowej banków w USA.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze