W jakich sektorach sztuczna inteligencja będzie miała największy wpływ? Raport Moody’s Investors Service.
Według analizy przeprowadzonej przez Moody’s Investors Service, sztuczna inteligencja (AI) i technologie rozproszonego rejestru (Distributed Ledger Technology, DLT) takie jak blockchain, są na progu rewolucji, która na zawsze zmieni przedsiębiorstwa, całe branże i gospodarki na świecie.
Raport opublikowany przez Moody’s Investors Service wskazuje, że sztuczna inteligencja i technologie blockchain osiągnęły „punkt zwrotny” i zrewolucjonizują istniejące branże. Dodatkowo stworzą zupełnie nowe dziedziny i zawody. Według autorów, łączny wpływ AI i technologii rozproszonego rejestru już teraz ma skutki „znacznie wykraczające poza bilanse korporacyjne”. Do tego prawdopodobnie przekształci całe sektory. A następnie doprowadzi do tego, że istniejące branże zmniejszą się lub całkowicie znikną, tworząc jednocześnie nowe rynki od zero.
Raport stwierdza, że historia pokazała, że technologie przekształcające mogą zmniejszać istniejące sektory lub je całkowicie wyeliminować. AI doprowadzi do powstania nowych sektorów, być może w dziedzinach takich jak generowanie treści, mobilność, edukacja czy opieka zdrowotna. DLT już doprowadziło do powstania kryptowalut i zdecentralizowanych finansów, co jest pewnym rodzajem rewolucji.
Raport podkreśla, że AI zwiększy wzrost gospodarczy poprzez zwiększenie wydajności poprzez automatyzację zadań. Tym samy częściowo zrekompensuje skutki starzenia się i zmniejszania populacji w wielu krajach. Jeśli chodzi o technologię DLT, korzyści obejmują promowanie włączenia finansowego i modernizację systemów płatności. Niemniej jednak jest mało prawdopodobne, że te korzyści się zmaterializują przed następną dekadą.
Zobacz też: Skazany na 11 000 lat więzienia za kryptowalutowe oszustwo! Upadek giełdy Thodex.
Gdzie przyda się sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja już teraz ma wpływ na wiele obecnych zawodów i może tworzyć nowe potrzeby w różnych profesjach. ChatGPT zapytany o to w jakich (obecnie już istniejących) zawodach sztuczna inteligencja może pomagać, a także tworzyć nowe gałęzie danych zawodów wskazuje na kilka ciekawych kierunków. Wydają się one całkiem prawdopodobne.
Przede wszystkim w przyszłości analitycy danych mogą korzystać z AI do analizy i interpretacji dużych zbiorów danych. Pokrewne zawody, które mogą korzystać na rozwoju sztucznej inteligencji to specjaliści ds. automatyzacji procesów, pracownicy e-commerce czy programiści. Z bardziej nietypowych i nieoczywistych odpowiedzi można wymienić lekarzy, którzy mogą korzystać z systemów AI do wspomagania diagnoz medycznych czy prawnicy, którym sztuczna inteligencja może pomagać w analizie dokumentów prawnych i przewidywaniu wyników prawnych.
Może Cię zainteresować: