UE zaostrza przepisy. Plastikowych opakowań będzie mniej

Parlament Europejski przyjął przepisy mające na celu redukcję ilości plastikowych opakowań na warzywa i owoce, jednorazowych kubków, saszetek oraz miniaturowych opakowań z płynami.

Nowe unijne przepisy mają pomóc UE w ograniczeniu części opakowań z tworzyw sztucznych, co przyczyni się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów.

Zapomnijcie o plastikach!

Regulacje zakładają stopniowe zmniejszanie ilości plastikowych opakowań w państwach członkowskich. Do 2030 roku ma być ich o 5 proc. mniej, do 2035 roku – o 10 proc., a do 2040 roku – o 15 proc. Chodzi o to, by ograniczyć liczbę plastikowych opakowań wykorzystywanych w transporcie. Zamiast tego promowane będą opakowania zbiorcze i zakupy online. Producenci i importerzy będą również musieli ograniczyć wielkość opakowań i zminimalizować ich wagę i objętość.

Od 1 stycznia 2030 roku niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych zostaną całkowicie zakazane. Dotyczy to między innymi folii używanych do pakowania świeżych owoców i warzyw, jednorazowych naczyń i kubków w kawiarniach i restauracjach oraz opakowań na pojedyncze porcje, takich jak plastikowe saszetki na przyprawy czy cukier. Zakaz obejmie również miniaturowe opakowania na kosmetyki, takie jak szampony czy żele pod prysznic, oraz bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy o grubości poniżej 15 mikrometrów. Nowe przepisy wprowadzają również zakaz stosowania szkodliwych substancji w opakowaniach mających kontakt z żywnością, takich jak związki per- i polifluoroalkilowe PFAS. Chodzi o substancje, które mogą przenikać do pożywienia i wody pitnej, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zgodnie z nowymi przepisami restauracje, bary i kawiarnie oferujące posiłki na wynos mają umożliwić konsumentom korzystanie z własnych pojemników. Do 2030 roku będą one również zobowiązane do sprzedaży co najmniej 10 proc. produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku. Ponadto wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały nadawać się do recyklingu, a nowo produkowane opakowania będą musiały zawierać część materiałów pochodzących z recyklingu. Do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbierane oddzielnie.

Szerokie zastosowanie

Plastikowe opakowania są dziś powszechnie stosowane do pakowania żywności i napojów, takich jak butelki na wodę, soki, mleko, jogurty, opakowania na kanapki, słoiki na przetwory czy torebki na chipsy. Ponadto wiele produktów w przemyśle spożywczym, takich jak oleje, przyprawy, mąka czy cukier, jest pakowanych w plastikowe worki, torebki lub pojemniki. Z kolei Produkty takie jak szampony, żele pod prysznic, płyny do mycia naczyń, pasty do zębów czy kosmetyki, często są pakowane w plastikowe butelki, słoiki, tubki lub saszetki. W medycynie plastikowe opakowania są niezbędne do pakowania leków, strzykawek, igieł, opatrunków i innych materiałów medycznych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.