To było do przewidzenia – sztuczna inteligencja zaimplementowana do wyszukiwarek Google. Zobacz jak będzie to działać
Google wprowadza ulepszenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w swojej wyszukiwarce. Sztuczna inteligencja usprawnia funkcje wyszukiwania, umożliwiając użytkownikom odkrywanie nowych perspektyw i wniosków.
Najnowsza aktualizacja rozbudowuje fundamenty wyszukiwania firmy (SGE – Search Generative Experience), które zostało wprowadzone w wersji beta wcześniej w 2023 roku. SGE umożliwia użytkownikom dostęp do kontekstowych przeglądów i sugestii napędzanych sztuczną inteligencją, mających na celu poprawę wyników wyszukiwania. Sztuczna inteligencja generatywna skupia się na tworzeniu nowej treści na podstawie istniejących źródeł. Narzędzia takie jak ChatGPT, mogą generować tekstowe wyniki, takie jak wiersze i streszczenia na podstawie wcześniejszej wiedzy.
Wprowadzona funkcja SGE przechodzi obecnie początkowe testy. Po aktywowaniu użytkownicy, podczas przeglądania strony internetowej, mogą nacisnąć przycisk, aby uzyskać wygenerowane streszczenie głównych tematów strony. Każdy punkt jest powiązany linkiem do odpowiedniej sekcji, ułatwiając szybką nawigację w długich lub złożonych artykułach. Prezentacja poniżej.
Zobacz też: Sztuczna inteligencja wychodzi ze świata wirtualnego – jak chatboty wykonują zadania w świecie rzeczywistym
Sztuczna inteligencja pomaga nam w analizie informacji
Silnik AI opracowany przez Google analizuje treść strony internetowej, aby zidentyfikować główne tematy. Według Rany Nga, lidera produktu Google, ten proces pomaga osobom w „poprawie zrozumienia informacji”, czyli próbują one zrozumieć złożone koncepcje lub znaleźć konkretne szczegóły. Microsoft Bing Chat już wprowadził podobne funkcje streszczeń w lutym, czyli wcześniej niż Google. Wykorzystał do tego również sztuczną inteligencję generatywną. Niemniej jednak Google twierdzi, że ma przewagę ze względu na swoją wiedzę o treściach internetowych i semantyce.
Dodatkowe ulepszenia w SGE skupiają się na zrozumieniu tematów technicznych. Generowane przez AI podsumowania zawierają naturalną składnię, ułatwiając zrozumienie treści. Podobnie, najechanie na nieznane terminy w generowanych przez AI odpowiedziach zaprezentuje definicje i odpowiednie diagramy.
Google twierdzi, że sztuczna inteligencja generatywna poprawia funkcje wyszukiwania i umożliwia osobom odkrywanie nowych perspektyw i wniosków. Niemniej jednak niektórzy eksperci ostrzegają, że nadmierne poleganie na sztucznej inteligencji może potencjalnie osłabić umiejętności analityczne jednostki.
Może Cię zainteresować: