Ten ruch pogrąży X (Twitter)? Pierwsi użytkownicy już płacą

Elon Musk wciąż walczy z dużą ilością botów, które występują na przejętej przez niego platformie społecznościowej X (dawniej Twitter). Teraz będzie weryfikował to w nietypowy sposób. Platforma zacznie pobierać od użytkowników opłat. System jest już testowany w pierwszych lokalizacjach.

X (Twitter) już testuje opłaty w praktyce

We wtorek X (Twitter) poinformował, że testuje nowy program o nazwie „Not a Bot”. W ramach programu nowi użytkownicy w Nowej Zelandii i na Filipinach będą musieli wykupić roczną subskrypcję o wartości 1 dolara. Bez uiszczenia tej opłaty nie będzie można publikować postów i wchodzić w interakcję z innymi postami. Test będzie dotyczył tylko nowych kont, a opłata zostanie zniesiona, jeśli użytkownicy zarejestrują się w usłudze premium X, za którą trzeba płacić 3,99 USD miesięcznie. Nowi użytkownicy w regionie testowym, którzy zrezygnują z subskrypcji premium i rocznej subskrypcji, będą mogli jedynie czytać posty, oglądać filmy i śledzić konta. Ci, którzy będą dalej płacić będą mogli dalej wchodzić w interakcje na platformie. Test nie będzie obejmował dotychczasowych użytkowników.

W ten sposób X chce walczyć z dużą liczbą botów, która zalewa platformę społecznościową. Eksperci widzą jednak luki w tym rozwiązaniu i sugerują, że użytkownicy mogą opłacać subskrypcję, by ominąć barierę formalną, a następnie będą przekształcać konta w boty.

Zobacz też: Najpierw Samsung, teraz Nokia. Spadek sprzedaży zmusza do drastycznych cięć

Kłopotliwe boty

Elon Musk od jakiegoś czasu spotykał się z krytyką w związku z tym, że na X (Twitterze) funkcjonuje wiele botów. Jednak ostatnie problemy wywołane przez boty odbiły się szerokim echem. W zeszłym tygodniu X znalazł się pod ostrzałem w związku z fałszywymi i wprowadzającymi w błąd twierdzeniami na temat konfliktu Hamasu z Izraelem, które były szeroko rozpowszechniane. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie przeciwko X w tej sprawie. Wcześniej platforma otrzymywała ostrzeżenia dotyczące rażących przypadków dezinformacji i nielegalnych treści publikowanych przez podejrzane konta.

X poinformował, że usunął setki kont powiązanych z Hamasem. Jednak sama kwestia botów wciąż pozostaje nierozwiązana. Czy system opłat to na pewno najlepszy pomysł na wyeliminowanie tego problemu?

Może Cię zainteresować:

Komentarze