Sztuczna inteligencja – francuski gigant buduje „laboratorium doskonałości”

Sztuczna inteligencja – francuska grupa telekomunikacyjna Iliad ogłosiła, że planuje zainwestować miliony euro w rozwój lokalnej francuskiej branży sztucznej inteligencji (AI).

sztuczna inteligencja
Posłowie od założyciela Iliad. Źródło: https://s3.fr-par.scw.cloud/iliad-strapi/DP_iliad_AI_260923_Eng_462ff3265c.pdf

Iliad oświadczył, że już teraz zainwestował 100 milionów euro  w utworzenie tzw. „laboratorium doskonałości”. Firma zbuduje centrum w Paryżu i poświęci je badaniom nad sztuczną inteligencją. Według udostępnionego dokumentu, utworzono już zespół renomowanych badaczy, a jego liderem  będzie złożyciel Iliad, Xavier Niel.

Niel powiedział, że we Francji musi zostać zbudowany cały ekosystem, a laboratorium badawcze odegra w tym istotną rolę. Głównym celem laboratorium będzie stworzenie ogólnego AI, który będzie dostępny dla każdego i umożliwi publiczny dostęp do badań nad sztuczną inteligencją. Oprócz laboratorium, Iliad nabył to, co uważa za najpotężniejszy superkomputer AI działający w chmurze w Europie. W Datacenter 5 firmy w pobliżu Paryża zainstalowany został superkomputer NVIDIA DGX SuperPOD wyposażony w systemy NVIDIA DGX H100.

sztuczna inteligencja
Opis zakupionego przez Iliad procesora. Źródło: https://s3.fr-par.scw.cloud/iliad-strapi/DP_iliad_AI_260923_Eng_462ff3265c.pdf

Komentując zakup superkomputera NVIDIA, Niel napisał: 

Aby mieć wpływ na rynek AI, potrzebujesz mocy obliczeniowej. Aby mieć moc obliczeniową, potrzebujesz superkomputerów. Aby mieć superkomputery, musisz inwestować. Musisz inwestować dużo.

Firma twierdzi, że DGX SuperPOD generuje niezbędną moc do szybkiego szkolenia dużych modeli językowych (LLM). Dodatkowo spółka-córka Iliad o nazwie Scaleway planuje udostępnienie swoim klientom pełnego zestawu narzędzi AI działających w chmurze. Między innymi takich jak możliwość szkolenia modeli o różnych rozmiarach.

Zobacz też: Były pracownik Deutsche Bank kłamał inwestorom – grozi mu 30 lat więzienia!

Iliad i sztuczna inteligencja – w co celuje gigant?

Damien Lucas, CEO Scaleway, powiedział, że dzięki tym narzędziom europejskie firmy mogą znacznie zwiększyć swoje innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dzięki temu będą mogły być konkurencyjne na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, wiadomość ta może być powiązana z inną informacją. Niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła nadchodzącą inicjatywę. Ma ona pomóc startupom AI w uzyskaniu przyspieszonego dostępu do superkomputerów.

Iliad Group, znana również jako Groupe Iliad, to francuska firma telekomunikacyjna. Jest jednym z głównych operatorów telekomunikacyjnych we Francji. Założona w 1991 roku przez Xaviera Niela, Iliad stała się znana głównie jako operator szerokopasmowego dostępu do internetu oraz dostawca usług telefonicznych i telewizyjnych. Jednym z najbardziej znanych produktów Iliad jest marka Free, która oferuje konkurencyjne pakiety internetu szerokopasmowego, telefonii komórkowej i telewizji dla klientów indywidualnych i biznesowych. Free zdobyła popularność dzięki swoim innowacyjnym podejściu do cen i usług, w tym oferowaniu usług telefonii komórkowej bez umów długoterminowych oraz wprowadzeniu usługi telewizji przez internet.

Może Cię zainteresować:

Komentarze