Spadł popyt na diamenty. Luksus ustępuje miejsca… doświadczeniom?

Po wysokim popycie na diamenty w latach 2021 i 2022 ceny tych kamieni w 2023 roku znacząco spadły. Indeks Zimnisky Global Rough Diamond pokazuje, że są najniższe od 12 miesięcy. Wielu analityków jako główną przyczynę wskazuje spadek sprzedaży w sklepach jubilerskich.

Diamenty tanieją, ale ceny w sklepach pozostają wysokie

Podczas pandemii ludzie ograniczyli wydatki na jedzenie poza domem czy podróże. „Mieli więcej pieniędzy na luksusy,” mówi Paul Zimnisky, globalny analityk diamentów. Teraz sytuacja się odwróciła. Wydają więcej na usługi, podróże i doświadczenia niż na drogie towary.

Edahn Golan, niezależny analityk diamentów, podkreśla, że popyt konsumentów wpływa na ceny surowych diamentów i, w pewnym stopniu, ceny detaliczne. Reklamy warte miliony dolarów napędzają ten popyt. W latach 2021 i 2022 zainteresowanie naturalną biżuterią z diamentami osiągnęło rekordowe poziomy. „Był gwałtowny wzrost, teraz obserwujemy korektę,” mówi Zimnisky.

Chociaż ceny diamentów surowych spadają, nie oznacza to niższych cen w sklepach. Sprzedawcy rzadko dostosowują ceny w sklepach do krótkoterminowych zmian na rynku. „Ustalają cenę i mocno trzymają się swoich marż,” mówi Golan. Cena jednokaratowego diamentu w sklepie jest teraz średnio o 3% wyższa niż w styczniu 2020 roku.

Zimnisky zauważa, że niektórzy jubilerzy mogą wykorzystać spadek hurtowych cen, by zwiększyć swoje marże.

Zobacz także: Brazylia wchodzi w nową erę. Blockchain stanie się dla nich codziennością

Pozytywne prognozy, chociaż są i sceptycy

Eksperci przewidują wzrost sprzedaży detalicznej podczas zimowych świąt i na początku 2024 roku. Choć spodziewany jest niewielki skok wartości diamentów surowych, David Johnson z De Beers przewiduje jednak spadek rocznych sprzedaży w sezonie świątecznym. Mimo to, Zimnisky jest optymistą. Wskazuje na dobre wskaźniki ekonomiczne w USA, takie jak mocna giełda i niskie bezrobocie. „To zapowiada stopniowe odbicie cen diamentów w 2024 roku,” dodaje.

Jednak nie wszyscy są takimi optymistami. Niektórzy twierdzą, że zmieniające się preferencje konsumenckie są faktem. Młodsze pokolenia coraz bardziej cenią autentyczne doświadczenia ponad materializm. Diamenty mogą nie być już najlepszym przyjacielem kobiety, jak mawiano przed laty. Zamiast szlachetnych kamieni ludzie mogą wybierać podróże czy inne ekscytujące przeżycia. I to już na stałe.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze