Smok kontra Wuj Sam. Czy Chiny przegonią gospodarczo USA?

W bieżącym tygodniu ujawniono, że chiński smok, czyli gospodarka Chin, nadal boryka się z trudnościami. Oficjalny wskaźnik PMI po raz dziewiąty w ciągu ostatnich 10 miesięcy spadł poniżej poziomu, który oznaczałby ożywienie.

Pomimo nadziei na poprawę koniunktury po zaniechaniu polityki zero-covid, gospodarka Państwa Środka nadal nie odzyskuje swojej dawnej siły.

Chiny i ekonomia

Według danych z ubiegłego roku, tempo wzrostu chińskiego PKB wyniosło 4,6 proc., choć niektórzy ekonomiści kwestionują wiarygodność oficjalnych danych. Ten wynik pogłębił dystans między Chinami a Stanami Zjednoczonymi pod względem nominalnego PKB. W porównaniu do roku 2021, chińskie PKB jest już o 35% niższe niż amerykańskie, co oznacza znaczący spadek w porównaniu z różnicą wynoszącą 25 proc.

Kilka lat temu ekonomiści przewidywali, że Chiny wkrótce wyprzedzą USA i staną się największą gospodarką świata. Jednakże, słabości strukturalne zaczęły się ujawniać, a obecnie chiński smok traci swoje zęby. Wpływ na to miały autorytarne zmiany w polityce prezydenta Xi Jinpinga, zwiększając niepewność i skłaniając konsumentów oraz drobnych przedsiębiorców do oszczędzania.

Kryzys na chińskim rynku nieruchomości, symbolizowany przez upadek China Evergrande Group, dodatkowo pogłębił trudności. W 2023 roku eksport, który wcześniej napędzał wzrost, spadł, a problemy z bezrobociem wśród młodych i zadłużeniem władz lokalnych nasiliły się.

Pytanie, czy Chiny kiedykolwiek wyprzedzą USA pod względem PKB, pozostaje otwarte. Według prognoz z ubiegłego roku, jeśli obecny trend się utrzyma, Chiny mogą jedynie nieznacznie przekroczyć amerykańskie PKB w latach 40. tego wieku, by później wrócić na drugie miejsce w latach 50.

Zobacz też: Nieruchomości w 2024 r. To będzie rok pełen wyzwań

Jak może wyglądać przyszłość

Negatywny scenariusz zakłada, że chińska gospodarka osiągnie szczyt siły w porównaniu do USA na początku lat 40., będąc o 19 proc. mniejszą. Jeśli kryzys na rynku nieruchomości przerodzi się w kryzys finansowy, dystans do Stanów Zjednoczonych może się jeszcze bardziej zwiększyć.

Bloomberg Economics przewiduje, że kryzys w sektorze nieruchomości utrzyma się, wpływając negatywnie na inwestycje, zatrudnienie i nastroje konsumentów. W dłuższej perspektywie kluczowy będzie wpływ pogłębiającej się zapaści demograficznej, która już zaczęła się w 2022 roku. Bezrobocie wśród młodych może dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia siły roboczej z około 750 mln do poniżej 600 mln do połowy tego wieku.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
21 dni temu

Ciekawa narracja, oba supermocarstwa mają swoje problemy, USA potężny dług, Chiny jak w artykule. Wszystko zależy od tego na czyje zlecenie artykuły są pisane, wnioski musimy wyciągać sami, jednak prawda jest taka że nikt do końca nie wie co się wydarzy…

1
0
Dodaj komentarzx