Nieruchomości w 2024 r. To będzie rok pełen wyzwań

Według analityków PKO BP w bieżącym roku na rynku nieruchomości będziemy mieli do czynienia z rosnącą motywacją do rozpoczęcia budowy domów ze względu na zmieniające się przepisy dotyczące planowania przestrzennego.

Na krajobraz na polskim rynku nieruchomości wpływ będą miały również takie czynniki jak stabilizacja cen materiałów budowlanych, polityka środowiskowa Unii Europejskiej, a przede wszystkim korzyści dla gospodarstw wieloosobowych, które zostały przewidziane w nowym programie dopłat kredytowych.

Stopy procentowe i ich wpływ na rynek nieruchomości

Eksperci PKO BP prognozują, że 2024 rok może być trudniejszy, a osiągnięcie podobnych poziomów sprzedaży nieruchomości jak w 2023 roku stanowi prawdziwe wyzwanie. Pomimo obniżenia stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej w drugiej połowie 2023 roku oczekiwania dotyczące dalszych obniżek stóp procentowych zostały gwałtownie wygaszone pod koniec tego samego roku, co może wpłynąć negatywnie na siłę nabywczą na rynku mieszkaniowym.

Analitycy PKO BP zauważają, że druga połowa 2023 roku charakteryzowała się spadkiem inflacji, osłabieniem nominalnego wzrostu PKB oraz nadal wysokimi stopami procentowymi. Mimo pewnej poprawy siły nabywczej jest ona o połowę niższa niż w 2021 roku. Warto odnotować, że nowy program mieszkaniowy planowany na połowę 2024 roku ma być mniejszy niż program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, a jego koszty są ograniczone do 0,5 mld złotych.

Zobacz też: Vitalik Buterin znów „rozkminia”. Tym razem zastanawia się nad swoją rolą w branży krypto

O mieszkanie może być trudniej

Należy zwrócić uwagę na fakt, że nowy program mieszkaniowy zakłada bardziej restrykcyjne warunki, zwłaszcza dla singli, ograniczając dopłaty do rat kredytu. Limity kwot kredytów mają być wyższe dla miast o wyższej wartości odtworzeniowej mieszkań. Co prawda program może przynieść ulgi gospodarstwom domowym z co najmniej trójką dzieci, ale jego wpływ na rynek domów jednorodzinnych może być ograniczony.

Eksperci PKO BP podkreślają, że zmiany w planowaniu przestrzennym oraz stabilizacja cen materiałów budowlanych mogą dodatkowo zachęcać inwestorów do przyspieszenia decyzji o budowie domów. Polityka UE, planująca zakaz instalowania pieców na paliwa kopane w nowych budynkach od 2030 roku, może również wpłynąć na decyzje inwestycyjne w branży budowlanej.

Może Cię zainteresować:

Komentarze